EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çocukluk Hafızası

Bernardo Rodrigues tarafından tasarlanan ‘House on the Flight of Birds- Kuşların Uçuş Evi’  sık sık rüzgâr ve sağanaklara maruz kalan bir bölgede Azoris'teki St. Michael adasının kuzey tarafında yer almaktadır. 

Bu nedenle, projenin benimsediği ilk strateji, duvarlar vasıtasıyla rüzgârlara maruz kalmayı en aza indirgemek, evin zemin katındaki avluları yağmurdan korunaklı hale getirmek ve cam duvarlar ile çevredeki doğal yeşili içine alan bir alan yaratmak olmuş.

Üst katta daha fazla kapalı ve korunan özel odalar bulunan yapı tipolojisi, oturma odası ve bir mutfak içeren iki yan "kanat" ile tasarlanmış, popüler konut mimarisinin uzun boylu bacaları ve kapalı bir iç veranda ile tasarlanan Palladian tasarımının klasik merkezi planının izlerini taşımaktadır.

Bu iki kanat güneye bakan geniş açıklıklarla bitiyor ve çatı terası adanın kuzey sahilinde manzaraya karşın uçan kuşların hissiyatını çağrıştırıyor. Mimarları projeyi,  "beklenmedik bir çocukluk hafızası gibi geçici ve uçsuz bir görünüm" olarak tanımlamaktadır.


Proje Künyesi:
Proje Adı: ‘House on the Flight of Birds- Kuşların Uçuş Evi
Mimari & Tasarım: Bernardo Rodrigues
Bölge: Ribeira Grande, Portekiz
Yıl: 2010 
Fotoğraf: Iwan Baan  
Kaynak: archilovers 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)