EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Meksika'nın Kütleleri...

Mimar Ludwig Godefroy tarafından tasarlanan Meksika'daki Open Air Fortress House olarak adlandırılan bu mimari, iç mekan tasarımcısı Emmanuel Picault ile son derece çarpıcı ve sıra dışı bir mülk ortaya çıkarmış.

Godefroy ve Picault'un Açık Hava Kale Evi, Meksika'nın Oaxaca eyaletinde bulunan Zicatela'nın kalbinde yer almaktadır. Tesis sahiplerinin sakin bir yere geri dönüp dinlenmek istedikleri zaman tatil yapabileceği bir tatil evi olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Bu hafta sonu evi, Mexico City'de çalışan stres ve sıkıntılardan kurtulabilecekleri Zicatela sahillerine yakın bir yere çekilmek isteyen bir müşteri için tasarlandı ve üretildi. Mimar ve tasarımcı, tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi sunma konusunda örnek bir iş yapmışlar.

Oldukça sıra dışı bir estetikle göze çarpacak şekilde tasarlanan Open Air Fortress House, antik Aztec tapınaklarını andıran bir dizi tekdüze basamaktan oluşuyor ve bu adımlar, bu muhteşem görünümlü konutun yaşam alanlarını çevreliyor. Sahile yakın bir konumda olmasına rağmen, bu muhteşem tesis, tipik plaj ev tarzındaki mülkünden oldukça uzakta, insuler tasarımıyla başlangıçta bir kırsal geri çekilme için tasarlanmıştır.

Open Air Fortress House, bir tepe üzerinde yer almaktadır ve dağlara bakan tarafı ayrıca görsel bir çekicilik oluşturan geniş agave bitkisiyle sarılmış manzarayı görmektedir.  

Hem içeride hem dışarıda etkileyici bir özellik olan Open Air Fortress House, binanın çatısına çıkan merdivenlerden iki tarafından çevrelenmiş bir bahçe avlusuna sahiptir. Merdivenler, bir kitapla dinlenmek veya heykelleri, bitkileri veya diğer sanat eserlerini sergilemek için kullanılabilecek daha geniş alanlara uzanmaktadır. 

Bahçenin ötesinde evin genişliğini uzatan ve sakinlerinin zamanlarının çoğunu geçirecekleri evin ana yaşam alanını barındıran kapalı bir veranda bulunmaktadır.

Meksika’nın farklı mimari yapıları genellikle konut ve meskeniyle ilişkilendiremediğimiz, alışılmadık bir estetiğe sahiptir.

Proje Künyesi:
Proje Adı: Open Air Fortress House
Mimari & Tasarım: Ludwig Godefroy
Bölge: Meksika 
Yıl: 2018
Kaynak: thecoolector.com


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)