EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Satış Ofisleri, Proje ile Son Kullanıcı Arasındaki En Somut Bağ

Studio Vertebra

Satış ofisleri, proje ile son kullanıcı arasındaki en somut bağ olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Kullanıcı, vadedilen kaliteyi ve konforu proje henüz inşa edilmediği için satış ofislerinde görmek istiyor. Bu aynı zamanda güven tesis etmek açısından da önemli bir nokta. 

Kurucu Ortak Baş Mimar Gencer Yalçın, Kurucu Ortak Yüksek Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Kurucu Ortak Yüksek Mimar Bahar Yalçın, Kurucu Ortak İç Mimar Efe Kağan HızarSatış ofisi tasarımlarını, diğer proje tasarımlarına göre farklı kılan unsurlar nelerdir? Bir satış ofisi tasarımında yeni trendlerle birlikte üzerinde durulması gereken planlamalar ve tasarımlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Satış ofisleri, doğaları gereği kısa ömürlü yapılardır. Mimari bağlamdaki amacı; bulunduğu ortamda insanların dikkatini çekmek, insanları tasarımıyla etkileyip merak ettirmektir. Satış ofislerinin geçici yapılar olması, tasarımda uygulanabilecek esnekliği ve hayal gücünü de tetiklemektedir.

Studio Vertebra olarak bir satış ofisi tasarlarken, yapının bulunduğu çevrede çekim etkisi yaratmasına ve yapıyı konut satın alma düşüncesiyle deneyimleyen bireyin bölgeyi ve mekânı aynı anda gözlemleyebilmesine dikkat ediyoruz. Böylelikle kullanıcı sadece konutu değil, aynı zamanda ikametgâhı da yaşayacaktır.

Validebağ Konakları Satış Ofisi

Bir pazarlama yüzü ve algı oluşturan temel nokta olarak satış ofislerinin son tüketici üzerinde etkileri nelerdir?  Bu projelerin son zamanlarda ön plana çıkmasını nasıl görüyorsunuz sektördeki kalite, pazarlama ve imaj gelişimine etkisi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Satış ofisleri, proje ile son kullanıcı arasındaki en somut bağ olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Kullanıcı, vadedilen kaliteyi ve konforu proje henüz inşa edilmediği için satış ofislerinde görmek istiyor. Bu aynı zamanda güven tesis etmek açısından da önemli bir nokta. 
Kullanıcı ihtiyaçlarından satış stratejilerine kadar birçok referanstan beslenen satış ofisleri, bilinç düzeyi artan tüketicilerin ve rekabetin giderek arttığı sektörde sadece satışın bir parçası değil firmaların imaj göstergelerini de betimlemektedir.

Satış ofisi tasarımlarında amaç her zaman maksimum yapmak değil, projede hedeflenen alıcı profili ve alım gücü ile satış ofisinin tasarımı arasında optimum bir denge kurmaktır. Bunun yanı sıra, yapılacak projenin bulunduğu bölge ile bağlamını kurmak ve bölgeye getireceği kaliteyi hayal ettirmek gibi bir işlevi de bulunmaktadır.

 Validebağ Konakları Satış Ofisi

Projeden kısmen bağımsız olan bu yapılar satış süreçleri tamamlandıktan sonra nasıl değerlendirilmekte, hangi fonksiyonlarda kullanılmaktalar? Projenin sürdürülebilirlik ayağında bu alanlar için geliştirdiğiniz çözümler var mıdır?

Çoğunlukla geçici yapılar olarak tasarlanan satış ofisleri; nispeten küçük ölçekli projelerde sonradan kaldırılabilecek bir sistemde tasarlanırken büyük ölçekli marka projelerde satış süreçlerinin ardından fonksiyon değişikliğine giderek projeye ait sosyal tesis, kafe restoran ya da idari yapı türünden varlığını sürdürebilmektedir.

Bunun yanı sıra, bazı özel durumlarda inşaat süreçlerini etkilememek adına proje alanında değil, eğer imkân varsa yakında yer alan kamuya ait alanlarda tasarlanabilmektedir. Yapılan anlaşmaya bağlı şekilde de satış süreçlerinin tamamlanmasının ardından kamuya ait bir hizmet yapısı olarak varlığını sürdürebilmektedir.

Validebağ Konakları Satış Ofisi


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)