EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Satış Ofisleri Davetkâr ve Samimi Bir Atmosfer Algısıyla Tasarlanmalıdır

RSG İç Mimarlık

Kullanıcıların ve çalışanların konforunun ön planda tutulduğu, davetkâr ve samimi  bir atmosfer algısıyla müşteriye daha özenli bir hizmet anlayışı sunduğu için daha nitelikli bir pazarlama alanı oluşturmaktadır.

Kurucu Ortak İç Mimar Semih Güven,  Kurucu Ortak İç MimarDidem Güven

Satış ofisi tasarımlarını, diğer proje tasarımlarına göre farklı kılan unsurlar nelerdir? Bir satış ofisi tasarımında yeni trendlerle birlikte üzerinde durulması gereken planlamalar ve tasarımlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Müşterilerin memnuniyetini hedefleyen, projeleri öne çıkaran unsurların tanıtılması amacıyla kurgulanan satış ofisleri, kullanıcı odaklı, tanıtılan projeleriyle tutarlı ve bütünlük ilişkisi içinde olan, bazen de yer aldığı kentin mimari özelliklerini yansıtan, barındırdığı işlevlere göre şekillenen, seçilen renk, malzeme ve doku algısıyla dikkat çekici  özellikler kazanarak, projeye göre öznel, etkileyici, işlevsel tasarım kriterlerinin dikkate alındığı mekânlar olmalıdır.

Bir pazarlama yüzü ve algı oluşturan temel nokta olarak satış ofislerinin son tüketici üzerinde etkileri nelerdir?  Bu projelerin son zamanlarda ön plana çıkmasını nasıl görüyorsunuz sektördeki kalite, pazarlama ve imaj gelişimine etkisi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Projelerin özelliklerinin tanıtılması, müşteriyi memnun edebilmek ve etkileyebilmek açısından projelerin büyük bir parçası olarak günümüzde satış ofisleri önemli bir yer almıştır. Kullanıcıların ve çalışanların konforunun ön planda tutulduğu, davetkâr ve samimi  bir atmosfer algısıyla müşteriye daha özenli bir hizmet anlayışı sunduğu için daha nitelikli bir pazarlama alanı oluşturmaktadır.

Projeden kısmen bağımsız olan bu yapılar satış süreçleri tamamlandıktan sonra nasıl değerlendirilmekte, hangi fonksiyonlarda kullanılmaktalar? Projenin sürdürülebilirlik ayağında bu alanlar için geliştirdiğiniz çözümler var mıdır?

İnşaat sektöründe yer alan bu yapılar, proje bazında işlevini tamamladıktan sonra, konteyner gibi taşınabilir şekilde düşünülenleri daha sonra başka bir projede aynı amaçla kullanılabilmesi hedeflenmektedir. Taşınamaz şekilde projeye özgü tasarlanan yapılar ise, belediyenin kamusal alanları olarak yeniden değerlendirilmektedir.

Erişilebilir Lüksün Yansıdığı Ofis

Nuhoğlu firmasının Kadıköy’de ‘’YENİTEPE KADIKÖY’’ ismi ile yapımı devam eden projeleri için aynı alanda ilgili satış ofisinin iç mimari projelerini  gerçekleştirdik. Projenin yuvarlak formundaki cephe çizgilerini içeri yansıttığımız projemizde; lobi, bekleme, çocuk oyun alanı ve maketin de bulunduğu ana satış alanı bulunmaktadır. 

Bekleme alanı ile ve çocuk oyunu camlı bölme ile entegre edilerek, ailelerin rahat etmesini hedefledik. Makete rahat erişim sağlamak için, satış grubuna ait çalışma gruplarını dairesel bir açık alanda topladık. Bir köşesinde ise satış müdürünün özel görüşmelerini yapabileceği ve  tüm satış ekibini kontrol edebileceği odasını konumlandırdık. 


Satış müdürünün odası ses geçirmezliği sağlamak üzere, tam kapalı iken; diğer satış ofislerini ‘’sıcak satış’’a imkân verebilecek şekilde açık bir sistem ve bölücülerle organize ettik. 

Projenin ve dairelerin konsepti erişilebilir lüks bir yaşam olduğundan; aynı detaylara satış ofisinde de dikkat edildi.

Bu sebeple, zeminde yüksek trafiğe uygun ve leke tutmayan parlak seramikler tercih ettik. Duvar yüzerlerinde ise, mermer, deri ve bronz kaplamayı tamamlayıcı olarak kullandık. Ağırlıklı olarak mobilyalar özel üretim olarak bu projeye sağlanmıştı.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)