EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

‘‘Sadece en iyisi‘‘ Anlayışı ile Sektöründe Öncü Bir Yurtbay

‘‘ Önce kalite ‘’ anlayışıyla sektörde saygın yer edinmiş olan Yurtbay Seramik, aynı zamanda lider markalarla rekabet içerisinde faaliyetlerini yürütmekte. Firma Türkiye’deki gelişiminin yanı sıra, dünyanın en büyük satış zincirlerinin iş birliği yaptığı, yaklaşık 50 ülkeye İhracat gerçekleştiren geçtiğimiz yılı ISO 500 listesinde yer Alarak tamamlayan sektöründe saygın,  uluslararası bir marka konumunda. 


Yurtbay Seramik Yönetim Kurulu Üyesi & Pazarlama Direktörü , Melis Yurtbay

Şirketiniz bugün nasıl bir büyüklüğe sahip ve bugün hangi marka değerleriyle anılıyor? 

Yaptığımız çalışmalarda daima ileriye doğru hareket eden, tasarımdan aldığı gücü doğanın renkleri ve çarpıcı dokusuyla buluşturan sektöründe öncü ve yenilikçi bir markayız. 

Şuan 1000’den fazla bizimle aynı ortak payda ve değerlerde buluşan, Yurtbay’a değer katan ekip üyemizle yolumuza devam etmekteyiz. Umarım, istihdam kaynaklarımız gittikçe artacak bizlerde bu mutluluğumuzu daha çok bireylerin hanelerine bölüştürüp, paylaşacağız. Tek temennimiz ailemizden aldığımız iç disiplin ve öz kaynak yönetimi ile daha çok bireye istihdam sağlayabilmek. 

Her markanın kendini ileriye taşımak için hedeflediği sektörünün dinamiklerine uygun kaynak yönetimi yapması gerekliliğine inanıyoruz ve bu kaynak yönetimini de şirketimizin marka kültürü ve markasına anlam katan değerleri ile bir bütün olduğunun bilincindeyiz. Yoğun araştırmalar, sektörel analizler ve yönetim toplantılarımızdan sonra web sitemizi yenileme projemizin de gündeme alınmasıyla değerlerimizi daha öz bir hale getirmeye karar vererek, önemli bir yenilenme adımı attık. Ve dedik ki; Çağdaşız, Tutkuluyuz, İddaalıyız ve Güveniliriz. Bu değerlerin alt başlıklarını açtık ve uzun uzun münazarasını yaptık, çünkü bizler hem kamuoyunda, hem nihai tüketicinin gözünde hem de paydaş ve ekip üyelerimizle araştırmalarımızın sonucu bu değerler ve bu değerlerimizi besleyen alt kırılımlarla bir bütünüz. 

Yenilikçi, özgün, samimi, çağdaş, dinamik, işini takipte tutkulu & araştırmacı, öncü ve yaşam alanlarına renk katmayı hedefleyen sektöründe saygın bir markayız. Bu değerlerimiz bizi biz yapıyor, Yurtbay Ailesi değerleriyle tam anlamıyla bir bütün. 

2018’de ne tür yatırımlar yaptınız? 2019 için yatırım planlarınız neler? 

Kaliteli ve ürün çeşitliliğine dair duruşumuzu her zaman korumaya çalışıyoruz, geçtiğimiz yıl yeni üretim tesisimizin devreye alınmasıyla yurt içi ve yurt dışından gelen talepleri geniş ürün gamı ve yenilenen yüzümüz ile cevap vermeye çalışıyoruz. 140 bin metrekare kapalı alanda üretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 22 milyon metrekarenin 16 milyonunu yer, 6 milyonunu da duvar karosu kapasitesi oluşturuyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, Ar-Ge’nin ürün geliştirmekteki yerini biliyor ve yatırım & kaynak yönetimi politikamızda öncelik tanıyoruz. Ürünlerimizi şuan 40’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz, farklı oluşan talepleri şuan karşılayabilmekteyiz, ancak Pazar payımız ve markamızın daha da büyümesi için birçok projeyi hayata almaya başlamış bulunmaktayız. Hem Marka yatırımları hem de teknolojik yatırımlar açısından bu farklılığımızı ve farkındalığımızı daha da sağlamlaştıracağımızın müjdesini verebilirim. 

Diğer şirketlerden hangi özelliklerinizle ayrışıyorsunuz? 

Yurtbay Seramik dinamik bir kurum kültürüne sahip. Bütün çalışanların aile sıcaklığı yakalayabildiği, fikirlerine saygı duyulduğu ve ilerleme göstermesine gerekli donanımlar ve imkânlar sunularak fırsat tanındığı değerli bir kurum kültüründen oluşuyor. Aslında hangi özelliklerle ayrışmak demek yerine Yurtbay Kültürü’nü iyi analiz etmek daha doğru ve yapıcı bir yaklaşım olacaktır. Her markanın kendi içinde çok kıymetli yol haritaları ve markasını yukarıya taşıyan anahtar noktaları vardır, ama bir markada hayal ettiklerinizi yaptıran sizin içinizdeki tutku, çoşku ve hadi yapmalıyız bu işi başarabiliriz dediğinizde sizlerle aynı heyecanı ve arzuyu hisseden ekip arkadaşlarınızdır. Biz ekipçe öncü ve özgün olmayı çok seviyoruz. İşimizi takip ediyoruz, trendleri bilen, araştıran ve gerekli argümanlarla donanımlı yoluna devam eden güçlü bir markayız. 

Açık fikirli, yenilikçi bir kurum kültürüne de sahip olmamız her zaman bir adım önde olmamız için gerekli esneme payı bırakarak çok daha keyifli projelerin hayata geçmesine imkân tanımıştır. 

Bu yılla ilgili olarak hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Bizler Yurtbay olarak 2018 yılı için hedeflerimizi geniş ve keyifli bir yelpazede tutarak tüketicimizin beğenisine sunmaya devam ettik.  Marka tarafında ve teknolojik yatırımlarda birçok gündem maddemiz  mevcuttu ve hepsini birer, birer yapmaya başladığımız bir yılı geride bırakıyoruz.  Yurtbay çağdaş & dinamik bir marka. Bunu daha yakından tanıma fırsatı bulacağımız günler bizleri bekliyor. Önemli olan ileriyi görerek yatırım yapabilmek, ve biz konuda alanında uzmanlaşmış bir ekip ile çalışıyoruz. Yurtbay ‘‘Sadece en iyisi’’ vizyon anlayışının arkasında durarak yepyeni projeleri ile şaşırtmaya ve öncü olmaya devam edecek. 

Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) ve sürdürülebilirlik alanında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? 

Yurtbay Seramik, sürdürülebilirlik yolunda gösterdiği hassasiyet ile sektöre ivme kazandırmaya devam edecek. MAS Certified Green ile de çevreye olan duyarlılığımızı belgelemiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gelişmelerin yaşanması ileri de yapacağımız çalışmalarla ilgili bizleri yüreklendirip her geçen gün  ‘‘ daha iyi ne yapabiliriz?’’ sorusunu sormamıza ve yöntemlerini araştırmaya sevk ediyor. MAS Certified Green’in, yapı sektörünün önde gelen yeşil bina sertifikalarından biri olma özelliği taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz ve Türkiye’de ilk çalışma olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Belge sürdürülebilirliğin daha geniş kitlelerce anlaşılabilmesi adına çok önem arz ediyor. Kurumsal Sosyal Sorumluluk dediğimizde ise; Sosyal medya hesap yönetimimizden, spora ve öğrenciye verdiğimiz değer ve teşvik projelerimizden tutun da kurum içi sorumluluk anlayışımızdan birçok çalışma yaptığımızı görebilirsiniz. Örneğin, geleneksel hale gelen Zeki Yurtbay Tasarım Yarışmamız. Bu yıl 6.sını yapmakta olduğumuz yarışmamız hem öğrencileri seramik sektörü ile tanıştırıyor, hem de tasarım sanatçısı olacak birbirinden değerli genç arkadaşlarımızı tasarımın ve özgün düşünme gücünün ödüllendirildiği ve takdir edildiği bir platformla tanıştırıyor. Onlar bize ilham kaynağı biz onlara yol haritası oluyoruz. Sosyal medya kampanyalarımızı da hep bu incelik ve tutumla işlevsel ve farklı kılmaya çalışıyoruz. Dokunduğumuz hayatların olmasını arzuladığımız bir KSS anlayışımız olduğunu çok rahatlıkla dile getirebilirim. 

Bugüne kadar marka olarak ne tür ödüller  aldınız? 

Geçmişte aldığımız birçok ödülümüz mevcut, ancak geçtiğimiz yıla baktığımızda hem tasarım, hem de sosyal medya ile ilgili ödüller aldık. Gurur duyduk, işimizdeki tutkunun anlamını ve büyüklüğünü bir kez daha görme fırsatı yakaladık. Ekipçe bir olmanın, ortak değerlerle büyümenin keyfini sürüyor, projelerimizi değerli ekip arkadaşlarımızla günden güne ileriye taşıyoruz. 

The International Design & Architecture Awards 2017’de Cube mekân çalışmamız ile duvar karosu kategorisi ile almış olduğumuz tasarım ödülümüz ve BoomSonar & Marketing Türkiye iş birliği ile gerçekleştirilen Social Media Awards’da Seramik kategorisinde Gümüş ödüle layık görülmemiz bizlere güç kattı. Ayrıca bu yıl ISO 500’de yer alarak Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları içindeki yerimizi bir kere daha yenilemiş olduk. Bu da bizleri ayrıca mutlu etti.
 
Şirket olarak Endüstri 4.0’a bakışınız?

Yurtbay, bilişim teknolojileri ve endüstri faaliyetlerini hızlı, sağlıklı ve donanımlı olması için elindeki tüm kaynakları en doğru şekilde yönetmeye çalışan bir marka kültürüne sahip. Yatırımlarımız hep bu yönde. Doğaya saygılı, az enerji harcayan, çevreci bir o kadarda güvenli ve hızlı olan alt yapıyı sağlamakla yükümlüyüz. Dijital bir çağdayız ve bizler de dijital değişimleri araştırıyor,  daha az enerji ile daha çok iş yapabileceğimiz öncü ve farklı projeleri Bilgi Teknolojileri departmanımızla hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ancak insan gücünün öneminin de farkındayız. Dengeyi iyi kurmak, dijitalleşmeyi ve siber-fiziksel sistemlerin kullanımın doğru okunması gerektiğine inanıyoruz.q


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)