EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Akçansa, ‘Sürdürülebilir Üretim’ Kategorisinde Birinci Seçildi

Akçansa, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Verimlilik Proje Ödülleri’nde “Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ülkemizin rekabet gücünün artırılmasına ve ekonominin verimlilik temelli, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasına yönelik geliştirilen projeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen Verimlilik Proje Ödülleri töreninde Akçansa, "Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde birinci seçildi.

Akçansa, Büyükçekmece Fabrikası’nda hayata geçirdiği projeyle Türkiye ve dünyada ilk defa fırından ayrı dizayn edilmiş kalsinatörde evsel atıkları, çöpleri ve endüstriyel plastik atıkları yakarak hem ekonomik hem de çevresel fayda sağlamıştır. “SLC TIP Kalsinatörde RDF ve endüstriyel plastiklerin yakılması ile kömür kullanımının azaltılması” adlı bu projesiyle Akçansa sektöründe önemli bir başarıya imza atmıştır.

Akçansa, alternatif yakıt kullanımıyla çevreye salınan emisyon değerlerini düşürmüştür. Daha az fosil yakıt kullanarak yılda 210.000 adet ağaç eşdeğeri CO2 tasarrufu sağlamıştır. 2013 yılında; ilave 47.500 ton/yıl evsel atık yakma kapasitesi sağlamış, 26.163 ton/yıl ithal kömür ikame kapasitesi elde etmiştir.

Nüfusun oldukça yüksek olduğu İstanbul’da çöplerin stoklanması büyük bir problemdir. Proje, bu anlamda İstanbul’un çöp stoklama problemine de bir çözüm alternatifi olmuştur.

İşletmeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını artırmayı, uygulanmış projelerin sağladığı yararların tanıtılmasını ve verimliliği artırma konusunda yürütülen projeleri kamuoyuna duyurmayı amaçlayan Verimlilik Proje Ödülleri, Verimlilik Haftası etkinlikleri kapsamında 2 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Akçansa’ya ödülünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK takdim etti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)