EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Şehir Kaldırımları İçin Yenilikçi Bir Su Çözümü

İklim Karosu Projesi, iklim değişikliği kaynaklı artması öngörülen yağmur suyunun  %30'unu tutmak ve yönlendirmek için tasarlanmış bir pilot proje. 

THIRD NATURE tarafından IBF ve ACO Nordic ile birlikte oluşturulan proje, Kopenhag Nørrebro'da 50 metrelik bir kaldırımda açıldı. İlk uygulama, güzel ve uyarlanabilir bir şehir manzarası yaratmak için iklim Karolarını kullanan yenilikçi bir iklim projesi olarak oluşturuldu. Yoğun nüfuslu şehirlere yönelik olan karo, suyu değerli bir kaynak olarak ele alan teknik bir sistem aracılığıyla kullanıyor.

Projenin en önemli özelliği  gelecekteki şehirler için bir adaptasyon sistemi olması. Kopenhag'daki pilot uygulama, Kopenhag Şehri, Realdania, Pazar Geliştirme Fonu ve diğer ortak çalışanlarla uzun soluklu bir gelişme sürecinin başlangıcı. 

İklim Karosu mevcut şehirlerdeki doğal su devrini sağlayarak, yağmur suyunu çatıdan ve kaldırımlardan yöneten ve bitkiler için suyun toplanması için doğru yere akmasını sağlayan basit bir işlemle yeniden oluşturur. İklim değişikliği nedeniyle öngörülen ekstra yağmur suyunun % 30'unu tutup yönlendirebilir ve böylece mevcut drenaj altyapısı içindeki aşırı yüklenmeleri de önleyebilir.

İklim Karolarının gelişmesiyle birlikte, gelecekteki kaldırımlar suyu toplayabilir ve yönetebilir, kentsel doğanın büyümesine, mikro iklimlendirmeye katkıda bulunabilir. Böylece bu proje, vatandaşlar için katma değer yaratan, şehir içindeki yaşam kalitesi ve genel sağlık seviyesini yükselten bir noktaya gelebilir. Ayrıca proje; yollar, bisiklet yolları, tabelalar, kent mobilyaları, şehir meydanları ve kent doğası ile uyumlu çalışan kapsamlı bir çözüm olarak görülüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)