EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Geleneksel Yapı Malzemelerine Patates Kabuklu Alternatif

Londra’lı tasarımcılar Rowan Minkley, Robert Nicoll ve bilim insanı Greg Cooper, MDF'ye  patates atıklarından yapılan, biyobozunur bir alternatif olan Chip Board'ı geliştirdiler.

Yenilikçi bir yapı malzemesi alternatifi olan Chip Board toksik reçineler ve kimyasallardan arındırılmış ve formaldehit içermiyor. Kullanım ömrünü tamamlayan chip ise  çevre üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sahip değil.

Minkley, Nicoll ve Cooper atık sorununu yemek atığı sorunu ile birleştirmek istedi ve sonuç patates kabuklarından elde edilen sürdürülebilir bir panel oldu. Üreticilerden patates kabuklarını toplayan ekip daha sonra bunları bir bağlayıcı madde oluşturmak için farklı arıtma işlemlerinden geçirdiler. Ardından ekip, kompoziti mobilya ve inşaat malzemeleri gibi farklı ürünlere işlenebilecek bir tabakaya dönüştürerek Chip Board’ı ürettiler. Bu ürünl ömrünün sonuna ulaştığında biyolojik olarak parçalanabilir özelliğe sahip.

Chip Board’la ilgili patent başvurusu yapan ekip, presleme işleminin MDF üretiminde uygulanan yöntemlere benzer bir yöntem kullandıklarını ancak formaldehit bazlı bağlayıcıları biyolojik olarak çözünebilen bağlayıcılarla değiştirdiklerini ortaya koyuyorlar.

Tasarım ekibine göre, Chip Board’un gelişim süreci deneme yanılma ve kimyasal bazlı çalışmalar içeriyordu. Ancak sürecin sonundagüçlü ve kullanılabilir paneller geliştirmeleri mümkün oldu.  

Kaynak: İnhabitat


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)