EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yapısal Filtreler: Brick Cave

Brick Cave, doğal çevreye benzer bir mekanın yapay bir şekilde şekillenmesine yardımcı olacak felsefesi ile tasarlanmıştır. Evin önerilen yapısı bir mağaraya benzemektedir. Genel yapı, kesişme noktasında birbirleriyle buluşan iki farklı tuğla duvar katmanından oluşmakta ve alternatif “yeşil” bitki ve sebze düzenlemeleri içermektedir. Tuğlalar uzun zamandır tanıdık bir yerel malzeme olmuş ve basit bir manuel inşaat yöntemiyle Vietnam'ın kırsal bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yerleşik iki duvar katmanı, dış çevrenin (batıdan gelen güneş, toz, gürültü) olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak ve doğanın (ışık, yağmur, rüzgâr) içini gereken yere getirmek için bir filtre işlevi görür. Dış duvarın yukarısında, alanın genel manzarası için daha iyi görüş açıları oluşturmak üzere farklı köşegenler içeriye doğru eğilir. Bu, aynı zamanda, evin içindeki çeşitli köşelerdeki kullanıcıların Zaman ve Hava durumunu gölge ve hava yoluyla algılamasına yardımcı olur.

Brick Cave, birbirlerine açıklık / tanıtımdan yakınlık / mahremiyete ve tersi yönde kademeli olarak değişen rasgele açıklıklarla birbirine bağlanmış bir alan zincirini kapsar.  “Kapalı” ve “açık” kombinasyonu, çevre ile çeşitli ilişkiler kurar ve böylece iç ve dış, ev ve sokaklar / sokaklar, İnsan ve Doğa arasındaki sınırları bulanıklaştırmaya yardımcı olur.

Brick Cave, bir bahçenin köşelerini, göğün genişliğini, bir bahçenin şeridini ve bir aralığın bölümleriyle, kullanıcılara güvenli bir barınağın rahatlığı ile uyumlu geniş bir açık alan anlamında yerleştirildiği için gerçekten ilginç ve eğlenceli bir deneyim sunar.


Proje Künyesi:

Proje Adı: Brick Cave

Mimari & Tasarım: H&P Architects

Bölge / Yıl: Vietnam / 2017

Fotoğraf: Nguyen Tien Thanh

Kaynak: archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)