6 Sakin Eko Brütalist Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Brütalizm geri döndü. Zengin brüt beton kaplaması ile köklü stil dünya çapında yeniden ilgi görüyor. Brütalizm en çok müdahaleci kamusal gelişmeleriyle bilinir, ancak bu altı tasarım, doğal çevreleriyle yakından bütünleşmiş yerel inşaat yöntemlerini kullanarak Brütalizmin yerel yönünü sergiliyor. 

Tropikal iklim nedeniyle Kosta Rika'dan Bangladeş'e dünyanın dört bir yanına yayılmış bu çevreci brütalist projeler çoktur. Yeşillik ve bitkileri brütalist konutlara entegre eden bu projeler, yeni nesil mimarların, Paulo Mendes da Rocha ve Luis Kahn gibi ikonların mirasını Küresel Güney'deki küçük ölçekli özel projelere nasıl yorumladığını gösteriyor.

Art Villa by Formafatal, Pérez Zeledón, Kosta Rika

Brütalist eko yapı

Art Villa, Playa Hermosa'ya bakan Kosta Rika yağmur ormanlarında inşa edilecek üç saray turistik konuttan ilkidir. Bu proje için Çek mimarlık firması Formafatal, yerel çevreden ve Brezilya'nın Paulo Mendez da Rocha'sının betonlarından ilham aldı. Mendez da Rocha'nın etkisi, ormanın yeşil tonlarıyla çarpıcı bir birliktelik yaratan tüm beton yapıya yansıyor. Villanın ortasındaki yamaçtan gri beton bir havuz çıkıyor. Tavandan tabana cam pencereler engelsiz okyanus manzarası sunuyor. İç mekanlar Orta Amerika ve Çek Cumhuriyeti'nden parçalarla dekore edilmiş ve mutfakta iki tembel hayvanı betimleyen güzel bir orman çini duvar resmi de buna dahildir. Paulistano koltukları, Brezilyalı mimarın son dokunuşudur. 

Jungle House,  studio mk27 tarafından, Guarujá, Brezilya

Eko brütalist yapı

São Paulo'nun güneydoğusundaki Guaruja sahilindeki ormanda teraslı Jungle House, beton bir sığınaktır. Evin üç katı, evi organik olarak Studio mk27'nin arazisine uyarlama arzusundan doğdu. Arazi ile uyum sağlamak için ev yerden yükseltildi ve ana kat eğimden dışarı çıktı. İki adet sağlıklı yaşam alanı vardır, birincisi geniş manzaralar sunan terasta havuzlu, ikincisi ise yoğun bitki örtüsüne bakan güvertede daha özel jakuzidir. Evin etrafı yağmur ormanlarıyla çevrilidir. Bu nedenle her kata tırmandığınızda bir gölgelikle biten bu özel katmanın benzersiz bir deneyimini sunuyor.

Mamnun Residence, Yeşil yaşam için SHATOTTO mimarisi tarafından, Chittagong, Bangladeş

Eko brütalist yapı

Yerel çiftçiler tarafından giyilen şapkalar Mamnun Residence tasarımına ilham kaynağı oldu. SHATOTTO, tüm yıl boyunca güçlü güneş ışığıyla başa çıkabilmek için geniş bir sarkık çatı ile gölge yaratıyor ve hakim rüzgardan yararlanan bir mekansal konfigürasyona sahiptir. Yeşilliklerle dolu katmanlı bir balkon sıcaktan ekstra bir gölgelenme sağlıyor. İkinci kat, brüt beton kenarlarla çevrili geniş bir havuza sahiptir. Bitkiler yukarıdaki balkonlardan havuza doğru dökülüyor. Yoğun beton kullanımı, güney Bangladeş'in iklim ve sismik koşullarına da fayda sağlamış. 

SPASM Design Architects tarafından sıvı taştan dökülen ev, Khopoli, Hindistan

Eco brütalist yapı

SPASM Design Architects yapıyı inşa edildiği bazalt çıkıntının bir uzantısı olarak tasarladı. Betonun yoğun kullanımı onu bir "lav dökümü" haline getirdi. Bazalta odaklanmak sadece tasarımı etkilemekle kalmadı, evin ana malzemesi taş, latalı teraslar, merdivenler ve beton çatı duvarları için kullanıldı. Yatay çatı çizgisi evin eğime hafifçe itilmiş gibi görünmesini sağlıyor. Çatı havuzundan manzaralar, çevredeki manzaraya kadar uzanıyor.

The Tiing NIC BRUNSDON, Bali, Endonezya

Eco Brütalist yapı

Bali'nin Kuzey kıyısında gizlenmiş The Tiing, yerel tasarım ve malzemelerden ilham alan bir butik tesistir. Bu vizyona ulaşmak için iç duvarlar, tahta çerçeveli beton yapının çevre dostu bir yorumu olan bambuya karşı yapılmış. Bambu kalıp tarafından oluşturulan pürüzlü beton yüzey, değişen pürüzsüz cilalı beton ile dokusal bir kontrast oluşturuyor. Her odanın genişletilmiş duvarlarla korunan kendi gözlerden uzak havuzu var. Tesise ulaşmak, Bali'de 2,5 saatlik dolambaçlı bir yolculuk gerektiriyor ve bu da tesisi kararlı gezginler için bir kaçış noktası yapıyor.

Casa Meztitla, EDAA | Estrategias para el Desarrollo de Arquitectura, Tepoztlán, Meksika

Eko brütalist yapı

Casa Meztitla, doğal çevresiyle uyum sağlamak için yerel volkanik taş ve brüt betonu ustaca birleştiriyor. Havuzun çevresel etkisini azaltmak için çatı yağmur suyunu toplar ve villanın altındaki bir su deposunda depoluyor. Hemen hemen her oda, sürgülü ve döner kapıların bir kombinasyonu ile dışarıya açılıyor. Magmatik kaya istinat duvarına bakan merkezi avlu özellikle güzeldir. Gömülü jakuzili dar bir havuz evden kısa bir mesafede küçük bir ormanda yer alıyor. Beton duvarlar, manzaraya uyum sağlamak için şekillendirilmiş ve yükseltilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)