EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Batışehir’in Yeşil Çatı Alanlarında BTM Optigreen Sistemi Kullanıldı

Türkiye’nin gerçek anlamda ilk karma projeleri arasında yer alan Batışehir’de, yaşayanlara 100.000 m² ortak alan sunulmuştur. Yeraltı otoparkı, rekreasyon ve sosyal tesis alanlarının yer aldığı teras alanlarında su yalıtımı öncelikle poliüretan yalıtım ürünleri ile sağlanmıştır.

Türkiye’nin gerçek anlamda ilk karma projeleri arasında yer alan Batışehir’de, yaşayanlara 100.000 m² ortak alan sunulmuştur. Yeraltı otoparkı, rekreasyon ve sosyal tesis alanlarının yer aldığı teras alanlarında su yalıtımı öncelikle poliüretan yalıtım ürünleri ile sağlanmıştır. Uygulamacı Işık Peyzaj teknik ekipleri aracılığı ile BTM Optigreen sistem bileşenlerinden sırasıyla 500 gr’lık nem tutucu keçe, 40 mm’lik FKD 40 su tutma hazneli drenaj levhası ve 110 gr’lık sistem filtresi ile yeşil çatı katmanları serilerek yeşil çatı uygulama altyapısı tamamlanmıştır. 

Sonraki aşamada ise seçilen bitki ve botanik gruplarının yaşamasına elverişli özel karışımlar ile oluşturulmuş hafifletilmiş bahçe çatı toprağı serildmiştir. Son olarak da bitkilerin yerleşimi ile resimlerde yer alan, hem göze hem de yaşama dokunan, yeşilin her tonuna ait görsel zenginlik ortaya çıkmıştır.

Toplam peyzaj alanı: 80.000 m² 
Toplam bahçe çatı alanı: 20.000 m² (BTM Optigreen Sistem 7200m² kullanılmıştır.)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)