EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yapay Resife Doğru: ''Under''

Snøhetta’nın tasarladığı, Avrupa’nın ilk su altı restoranı olan Under (Aşağıda) Norveç kıyı hattının en güney ucunda yer alıyor. Barındırdığı eşsiz restoran deneyiminin yanı sıra deniz yaşamı için bir araştırma merkezi görevi de görecek olan yapı, deniz ve kara hayvanları için yeni bir yaşam alanı yaratmayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük su altı restoranı da olan yapı olabildiğince basit tasarlanmış. Monolitik bir “beton tüp” oluşturan kütle 34 metre uzunluğunda. Köşeleri kavisli ve yarım metre kalınlığında olan duvarlar, dalgalara ve su basıncına karşı optimum direnci sağlıyor. Pürüzlü ve yalın bırakılan beton yüzeyin ilerleyen zamanlarda yapay bir resif oluşturacağı öngörülmüş. Büyüyen resif sayesinde suyun temizlenip deniz canlıları için bir yaşam alanı oluşturması planlanmış.

Arazinin zorlu iklim koşullarının ardından yapıya giren kullanıcıları, dışarıyla tezat oluşturacak şekilde sakin, meşe kaplı bir mekan karşılıyor. Karadan denize yolculuğun metaforunu kurgulayan fuayenin tekstil tavan kaplamasının rengi, derine inildikçe koyulaşarak okyanus altında gün batımı etkisi yaratıyor. Akustik panellerin üzerini kaplayan kumaşlar böylece, içeride huzurlu bir ortam sağlıyor.

Malzemeler yapıda bulundukları yere göre şekillenmiş. Girişteki kaplama yalın haliyle mekanın çevre ile olan ilişkisini vurgularken binanın odağı olan restorana doğru inildikçe işlenerek karakter değiştiriyor. Duvarlar, çatı ve döşeme yerel Norveç meşesi ile kaplanmış.

Deniz tabanında bulunan restoranın döşemesi için deniz yosunlarından ilhamla mavi ve yeşil tonlarında tasarlanmış akustik panellerle uyumlu bir terrazzo seçilmiş. Bar ise deniz kabukları ve kumlardan yola çıkarak pembe tonları ağırlıklı kurgulanmış. Alazlanmış meşe kullanılarak yapılan masalar, kavisli formlu sandalyeler ve seramikler yerel sanatçılar tarafından tasarlanmış.

Tasarımcıların önerisine göre, restoranın çalışma saatleri dışında yapı, bir su altı yaşamı araştırma merkezi olarak faaliyet gösterecek. Norveçli araştırma merkezlerinden araştırmacılar, ses dalgaları aracılığı ile vahşi balık türlerinin mevsimsel davranışlarını buradan gözlemleyebilecek. Ayrıca araştırmacılar, balık ve midyelerin restoran yakınlarında yetiştirilebilmeleri için uygun koşulların sağlanması üzerine çalışmalar da gerçekleştirecek.

Strüktürün pürüzsüz ve aerodinamik formu ve sahip olduğu beton kabuk, midyelerin yapı yüzeyine kolayca tutunabilmelerini sağlayacak. Zaman içinde yüzeyde oluşacak olan bu kümelenmenin yoğunlaşması ile bina, yapay bir midye resifi meydana getirecek ve bu özelliği ile hem deniz suyunu temizleyecek, hem de birçok canlıyı yapının etrafına çekecek. 

Proje Künyesi: 

Proje Adı: Snøhetta Sualtı Restoranı

Mimari & Tasarım: Snohetta

Bölge/ Yıl:  Norveç/ 2019

Fotoğraf: Ivar Kvaal

Kaynak: Yatzer


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)