EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Melbourne Skyfarm Projesi Örnek Olacak

The Fifth Estate’in haberine göre; kâr amacı gütmeyen kuruluşlar arasında, Melbourne'nin merkezinde bir otopark yapısının 2000 m2'lik çatısında yenilikçi bir şehir çiftliği ve sürdürülebilirlik eğitim merkezi kurmak üzere işbirliği yapıldı. Skyfarm isimli projenin eş direktörü Brendan Condon, The Fifth Estate'e, projenin yeni ortaya çıkan sürdürülebilirlik teknolojilerinin birçoğu için bir laboratuvar ve eğitim alanı olarak kullanılacağını, buna yağmur suyu hasadı ve yeniden kullanımı, güneş enerjisi teknolojileri, elektrikli araçlar ve elektrikli bisikletler dahil düşük karbonlu hareketlilik, faydalı besin döngülerinin de dahil olduğunu söyledi.

Ayrıca kongre Merkezi yakınında ve Riverlee gelişiminin bir parçası olarak yapım aşamasında olan sürdürülebilir otelin bitişiğindeki konumunun, projeyi sürdürülebilir bir bölge oluşturmak için bir fırsat haline getirdiğini de ifade etti.

Skyfarm Projesi’nin hazırlık aşaması iki yıl sürdü.  Projeye uygun bir çatı bulmak için Nearmap ve Melbourne City Kent Orman Fonu'ndan 300.000 dolarlık bir bağış bulundu.

Çatı çiftliğinin yapımına 2019 yılının Temmuz ayında başlanması 2020 yılı sonunda ise tamamlanması planlanmakta. Çatı Çiftliğinde sebze ve bitkilerin yanı sıra, arılar, biyolojik çeşitliliği artıran çiçekli bitkiler ve meyve bahçesi örnekleri de bulunacak.

Çiftlik, geziler için halka açık olacak ve sürdürülebilirlik hakkında bilgi edinmek için tüm eğitim seviyesinden yılda yaklaşık 10.000 öğrenciyi ağırlaması bekleniyor.

Telekonferans sistemi ile de öğrencilerin dünyadaki önde gelen projeler ve uygulayıcıları ile bağlantı kurması sağlayacak. Konferans merkezi ve etkinlik mekânları çeşitli toplantılar için de kullanılabilecek.

Skyfarm'ın lansmanı öncesinde, ekip son altı ay boyunca Port Melbourne'da bir test çiftliği kurdu ve işletti. İki ünitelik alan kullanan çiftlik, 300 kilogramdan fazla taze sebze ve ot üretti. Yeni çiftliğin ise yılda yaklaşık beş ton ürün vermesi bekleniyor. Proje, şu anda ısı adası etkisine sahip ve  az kullanılan bir alanı, serin bir bölgeye çevirerek kentsel çatı katındaki yeşillendirmenin değerini de gösterecek. Çatı çiftliğin diğer uygun yerlerde ve diğer şehirlerde çoğaltılmak üzere tasarlandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)