EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yeşil Evin Arasında

Bitkileri ve insanları aynı çatı altında toplayarak uygun malzeme ve tasarım ile subtropikal bir iklimde barındıran proje Güney Tayvan’da bir yamaçta yer almakta... Kafe ve restoran gibi mekanları barındıran yapıda tarımsal altyapılarda  kullanılan hafif çelik sistemler kullanılmış. Mekan düzenleri doğanın ve insanların bir arada olduğu geleneksel iç ve dış kavramlarını sorgulamaktadır. 

Isı sorununu kontrol etmek için hem çatı hem de cephe için çift cidarlı teknik kullanan mimarlar dış cephede ise polikarbonat panellerin kullanılması ile doğa ve mimari arasındaki etkileşimi yeniden tanımlamaktadır. PMMA malzemesi, UV ışınlarının çoğunu ve doğrudan güneş ışığını filtreleyebilir, daha sonra bunları saflık ve ağırlıksızlık hissi yaratacak şekilde yumuşak ortam aydınlatmasına yayar. İç duvarlara gelince, odayı iyi aydınlatmak ve iç mekan aktivitelerini doğal ortam içine alarak insan yapımı özellikler ile doğa arasındaki sınırı bulanıklaştırmak için yarı saydam oluklu paneller kullanılmış. 

Çift cidarlı cephe sisteminde, iç mekanların çevresini saran ve tüm programlara bağlanan 1,5 metre genişliğinde bir koridor vardır. Koridorda, iç mekan termal konforunu sağlamak amacıyla açık havada yemek alanı olarak hizmet etmek üzere çakıl taşları ve bitkilerle, ayrıca doğal havalandırma için bir hava boşluğu döşenmiştir.

Dış cephe, pitoresk bir orman manzarası oluşturmak için beyaz yarı saydam paneller ve yeşilliklerle kaplanmış dikdörtgen açıklıklar ile dağılmıştır. Güneş ışığı açıklıklara çarptıkça, güneşin pozisyonu tarafından oluşturulan dinamik bir geometrik gölge deseni gün boyunca uzayda dans edecektir.

Proje Künyesi:

Proje Adı: Yeşil Evin Arasında

Mimari & Tasarım: JR Architects

Bölge/ Yıl:  Tayvan / 2019 

Fotoğraf:  Yu-Chen, Tsao

Kaynak: archdailyYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)