EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Türkiye’de Alternatif Yatırımların Önü Açık

“Beyin göçünü tersine çevirecek alternatif yatırımlar, yurtdışına giden Türk araştırmacıları, hem araştırma olanakları hem de çağdaş çalışma ortamları sağlayarak ülkelerine geri kazandırmayı hedefliyor. Yüksek teknoloji binalarında artık estetik ve insan odaklı mimari önem kazanıyor.”

Rekabete ve ekonomik krizlere oldukça hassas olan geleneksel gayrimenkul yatırımlarının yerini yenilikçi alternatif gayrimenkul yatırımları alıyor. İnovasyon ve araştırma temelli yatırım anlayışının gittikçe yaygınlaştığı günümüzde, Has Mimarlık yapı projelerinde edindiği deneyim ile sektörde farklılaşıyor.

AYŞE HASOL ERKTİN


Alternatif Gayrimenkul Yatırımları; konut, AVM ve ofis yatırımları


gibi geleneksel gayrimenkul yatırımların dışında, toplumun yeni ihtiyaçlarına yönelik yapılan binalar olarak adlandırılıyor. Son dönemde artan alternatif gayrimenkul yatırımları ile Türkiye’de geldiğimiz noktada, ekonomik kalkınma modeli olarak inovasyon ve araştırma temelli yatırım anlayışı alternatif yatırımların önünü açtı. Yüksek teknolojiye yönelik çalışan beyaz yakalılar, yalnızca gelişmiş laboratuvarlar değil; iyi bir çalışma ortamı da beklemekteler. 

Beyin göçünü tersine çevirecek bu yatırımlar, yurtdışına giden Türk araştırmacıları, hem araştırma olanakları hem de çağdaş çalışma ortamları sağlayarak ülkelerine geri kazandırmayı hedefliyor. Yüksek teknoloji binalarında artık estetik ve insan odaklı mimari önem kazanıyor. Bu projeler özellikle teknolojik olarak karmaşık binalarda mimari estetiği sağlama konusunda firmamıza uzmanlık kazandırdı.

Son yıllarda ağırlıklı olarak çalıştığımız alternatif gayrimenkul yatırımları projelerinden biri olan ve “yeşil bina” ilkeleriyle inşa edilen ING Bank Kahramanmaraş Operasyon Merkezi projesi “Operasyon” ve “Çağrı Merkezi” olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve bu proje yaklaşık 500 kişiye iş olanağı sağlayacak. Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi AR-GE merkezi ve Bio İstanbul İnovasyon Kampüsü teknolojinin öne çıktığı binalar...

Bununla beraber önemli projelerimizden biri olan Irak-Basra’daki Shatt Al- Arab Hastanesi Irak’ın en modern sağlık tesisi olacak.Deneyimlerimiz, yurtdışındaki yeni yatırımcılardan da talep getirdi. Bağdat’ta 200 yataklı bir hematoloji hastanesi ile Pakistan’da 500 yataklı tıp fakültesi hastanesi ve Katar’da 60 bin m²’lik bir hastane için de teklif veren HAS Mimarlık, Türkiye’de hastane yapılarındaki deneyim ve tasarımının geldiği noktayı yurtdışı projelerine de yansıtarak çağdaş Türk mimarlığını temsil edecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)