EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Machou, Dubai için Dünyanın En Uzun Kentsel Tarım Parkı'nı Tasarladı

Toronto ve Dubai merkezli Machou Mimarlık Grubu, Dubai için dünyanın en uzun kentsel tarım parkını tasarladı. Şehrin en işlek ve önemli yolunu bir eko vadisine dönüştürmek için tasarlanan proje, işlevsel kamusal alanların ve sürdürülebilir dış mekânların olmamasına tepki olarak geliştirildi. Şeyh Zayed Yolu'nu yeniden planlayan proje, Dubai'nin ana ulaşım arteri ve diğer şehirlerle birincil bağlantısı üzerinde odaklanıyor.

Kentsel kitle geliştikçe Şeyh Zayed Yolu yıllar içinde dönüşerek, giderek büyüyen, şehri ikiye bölen geniş bir araç nehrine benzedi. Machou'nun projesi, yolu yer altına alarak 25 km uzunluğundaki, 350 hektarlık alanı, birinci sınıf kentsel tarım arazisine ve sosyal sermaye gelişimini yönlendirmek, ekonomik değer sağlamak ve sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için kamusal alanların katalizörüne dönüştürüyor.

Park, iklimlendirilmiş iç mekânlarda  oluşturulmuş % 80 verimli kentsel tarım çiftliklerinin yanı sıra açık hava hurma ağacı çiftliklerinden oluşacak. Şehrin merkezinde yetiştirilen gıdalar taşıma ve depolamaya ilişkin çevresel ayak izini azaltarak pozitif bir etki yaratacak. 

Parkın kentsel tarım alanı dışındaki  eğlence alanları, yerel materyaller ve bitki örtüsünü kucaklayan, çevresel açıdan sürdürülebilir park için planlamış. 

Süper Park tamamlandığında 25 km uzunluğunda ulaşılabilir yaya dostu yeşil alandan oluşacak ve toplamda 700 futbol sahası kadar bir alanı kaplayacak. Dubai vatandaşlarına yüksek değer ve mahsul üretiminin verimiyle desteklenen lüks bir hediye olacak. Yeşil vadi kentin şu anda boş olan bazı bölgelerini kapsıyor dolayısıyla bu bölgeye bakan alanların çekiciliği ve pazarlanabilirliği artacak. 

Proje, karayolu boyunca gerçekleşen ana kavşaklar arasında ortalama olarak 4 km'yi kapsayan 7 aşamada inşa edilecek. Yeraltı yolu tüneli, kavşaklarda yerin üstüne çıkacak ve parkın dar bölümlerinde kavşak altında devam etmesine izin verecek şekilde geçiş köprülerine bağlanacak. Dubai Süper Parkı, birbirinden uzaklaşan insan, doğa ve enerji akışını yeniden birleştirmek için kentsel dokuyu bir araya getirmekte.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)