EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Vietnam'da Çevre Duyarlı Çalışma Alanları

Ho Chi Minh City merkezli firma Myan Architects, Vietnam'da dağlık bir arazide geometrik kabinlere sahip bir dizi küme yerleşimi ortaya çıkarttılar.  

5.400 metrekarelik inşaat alanına sahip olan yerleşimler yaklaşım on kişiye çevre duyarlı bir konaklama ve çalışma imkanı sunmaktadır. Çevre üzerindeki etkiyi minimize eden tasarımcılar sayesinde arazideki çamlar korunmuş, ahşaplar bölgedeki çamlardan elde edilmiş ve tavandan tabana pencereler ile doğal ışık kullanılmıştır. 

Yerleşim, geniş bir terası çevreleyen sıcak ahşap alanlarda oluşmaktadır. Açık alan, terasın bir parçası olarak doğal alandaki çam ağaçların etrafına inşa edilerek bir tampon bölgesi olarak işlev görmektedir. 

Açık alan aynı zamanda sitenin çeşitli fonksiyonlarını birbirine bağlayan bir köprü görevi görmektedir. Batıda bir yatak odası, oturma odası ve diğer faydalı olanakların bulunduğu bir ana süit vardır. Bu arada, sitenin doğusuna doğru açılı olarak inşa edilen uzun bir ciltte bir ana ofis, iki yatak odası ve insanların buluşabileceği, çalışabileceği veya sosyalleşebileceği ikinci bir yaşam alanı vardır.  

Aşağıdan yukarıya doğru geniş cam paneller sıralanır ve ritmik çatı için çam ağacı gibi doğal, zengin, dokulu malzemelerle birleştirilir, görüşlerini korurken iç ve dış mekan arasında ayırt edilemez sınırlar yaratırken güçlü güney ve kuzey güneş ışığını yayar.

 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)