EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Avustralya'nın En Büyük Passivhaus Binası

Global inşaat şirketi Multiplex ve Monash Üniversitesi, Frankston'daki Monash Üniversitesi Yarımadası kampüsünde bulunan öğrenci yurdu Gillies Hall'da Pasif Ev sertifikası alarak sürdürülebilir tasarım ve inşaat için yeni bir kriter belirledi. Multiplex tarafından Mart ayında tamamlanan proje altı katta 150 tek kişilik konaklama birimini içermekte ve Monash Üniversitesi’nin diğer yurtlarına göre üç kattan daha fazla verimlidir.

Gillies Hall, güney yarımkürede sürdürülebilir tasarım ve inşaat sertifikası alan ilk büyük ölçekli bina oldu. Bölgede pasif ev standardı için öncü olması beklenen Gillies Hall, Monash Üniversitesi’nin net sıfır karbon emisyonu stratejisi doğrultusunda, enerjisini %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılıyor. Bu, çatıdaki güneş panelleri ve Monash'ın Murra Warra rüzgar çiftliği ile enerji satın alma anlaşması kombinasyonu ile sağlanmış.

Üniversite’den yapılan açıklamada; “Gillies Hall, yüksek kaliteli termal iç ortam ortamında sakinleri için olağanüstü bir deneyim sunacak ve yenilenebilir enerjili tasarımıyla Üniversitenin Net Sıfır girişimi içinde önemli bir rol oynayacaktır” denildi.

Belgelendirme danışmanlığını ESD’nin üstlendiği Gillies Hall projesi, Passive House standartlarına uygunluğunu kanıtlayarak, Almanya'daki Passive House Enstitüsü tarafından sertifika almaya hak kazandı.

Proje, Multiplex'in çapraz lamine ahşap (CLT) yaptığı ilk yapısıydı ve olağanüstü bir başarı ile sonuçlandı. CLT kullanımı, bina içindeki somutlaşmış karbonu, beton bir yapıya göre yarıya indirme kapasitesine sahip.

Gillies Hall’da ayrıca, yağmur suyu toplama sistemi, suya duyarlı kentsel tasarım, özellikle de yoğun yağmur yağışları sırasında yağmur suyunun akışını yöneten ve kampüsün doğal su yollarına bağlayan sistemler ile tasarlanmıştır.

150 öğrenci dairesi ve iki personel konutu, bir dizi ortak çalışma alanı ve ortak kullanım alanı sağlayan proje, Jackson Clements Burrows Architects (JCBA) tarafından tasarlanmıştır. Mühendislik hizmeteleri ise AECOM tarafından sağlanmıştır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)