EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

TREDJE NATUR, BM’nin Sürdürülebilirlik Hedeflerini Karşılayan Açılı, Kereste Konutlar Öneriyor

Kopenhag merkezli mimarlık firması TREDJE NATUR, güzel ve sürdürülebilir tasarım için gereken tüm koşulları yerine getiren bir kentsel konut teklifi sundu. Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Gelişim Hedeflerine  (ekonomik ve temiz enerjiden, sağduyulu tüketim ve üretime kadar toplam 17 hedefi kapsayan plan) uygun şekilde tasarlanan karma kullanımlı sitenin, geleneksel konut inşaatıyla kıyaslandığında karbon salınımından yüzde otuz ile yüzde elli arası tasarruf edeceği tahmin ediliyor. 

Keresteden inşa edilmiş, keskin eğimli çatılarından yola çıkılarak “Yeni Açı” adı verilen özel konut imarında güvenli ve düşük karbon salınımlı yaşam, biyolojik çeşitlilik, esneklik ve trafik gürültüsünden korunma gibi unsurlar ön plan çıkartılmış.

Kopenhag Metropolitan Bölgesi için yapılan fizibilite çalışmasının bir parçası olarak yapılan Yeni Açı, yaklaşık 130,000 metre kare alanı konutlara, 160,000 metre kareden biraz daha fazla alanı da ofislere ayırmış. İmar teklifi iki farklı otoyolla, çevre yolu arasında bulunan ticari bir site için yapılmış. 

TREDJE NATUR yaptığı tasarımı doğrudan mevcut sitenin koşullarını göz önünde bulundurarak şekillendirmiş, özellikle de civardaki trafiğin neden olduğu gürültü rahatsızlığı konusuna yoğunlaşmışlar. Konutların plan ve biçimi, binalarda kalan herkes için optimize gün ışığı, yeterli miktarda yeşil alan ve trafik gürültüsünden korunmayı garantileyen müstakil bir imar oluşturuyor.

Sütun tabanı üzerine kurulmuş  konutlar L biçiminde sıralanmış ve dik eğimli çatılar, merkezde yer alan ve hobi bahçesi ve dinlenme alanı olarak kullanılabilecek yeşil alana doğru açı yapıyor. Çatı profillerinin açısı binada oturanları trafik gürültüsünden koruduğu gibi, maksimum performanslı güneş panellerine ve yağmur suyu toplama sistemlerine de yer sağlıyor. Fotoğraflara bakıldığında konutlarda ana malzeme olarak kereste kullanılacağını görmek mümkün; ayrıca, dış alanlar ve komşuluk ilişkileri ön plana çıkarılmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)