EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Uluslararası Lafargeholcim Ödülleri İçin Çağrı Yapıldı

Uluslararası Lafargeholcim Ödüllerinin altıncısı için mimarlık projelerine çağrı yapıldı.

Sürdürülebilir inşaat odaklı,  CO² emisyonlarının azaltılmasının yanı sıra döngüsel işlevleri de teşvik etmeyi amaçlayan yarışma, günümüzün zorlukları ile başa çıkmak ve kentleşmedeki artış sonucu yaşam kalitemizi artmasıyla sunulacak alternatif fikirlerin ve projelerin tanımlanarak  geliştirildiği bir platform olma özelliği taşımakta. 

SHAU’nın Endonezya’daki mikro-kütüphanesi

Kuruluş yılı olan 2003 yılından bu yana, bu ödül platformu mimaride sürdürülebilir çözümleri vurgulamayı, tanımayı ve teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Projeler, gelişmekte olan tasarımcıların yanı sıra uluslararası alanda tanınmış mimarların çalışmalarını içeren kentsel planlama ve malzemelerden mühendislik ve inşaat teknolojisine kadar uzanmaktadır. 

Nikaragua'da  taşınır modüler cerrahi hastanesi

Vizyoner tasarım konseptleriyle inşaat projelerinde yeni rekabet örnekleri sunan yarışmanın bir kez daha çağrısı yapılıyor. Yarışma kavramsal proje fikirlerinde iki kategoriye ayrılmaktadır. Ana kategori gerçekleşme olasılığı yüksek olan tasarımın ileri bir aşamada sürdürülebilir inşaat çalışmalarını içermektedir. 

Meksika'da halka açık su tutma ve arıtma kompleksi, hidropunktur

Bir diğer katefori ise tasarımın ilk aşamasındaki vizyoner konseptleri içeriyor. Bu alanlara ilgili öğrenci ve genç profesyonelleri tanıtmayı amaçlayan platforma katılım için 30 yaş sınırı gözetilmekte. Beş bağımsız uzman jüriden oluşan yarışmanın başvuruları, inovasyon,  aktarılabilir hedef konular gibi kriterler kullanılarak değerlendiriliyor. Bu kriterleri etik standartlar, sosyal içerik, kaynak kullanımı, çevresel performans, maddi uygulanabilirlik, uyumluluk ile bağlamsal ve estetik etki maddeleri izliyor.

Tayland Katener KemerleriYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)