EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çöl Çiçekleri: Fas'ın Çağdaş Mimarisi

Büyük bir tarihe dayanan Fas mimarisi konuksever riad evleri, süslü camiler ve Mağribi sarayları arasında, ülkenin modern mimarisi bağlamını yeniden yorumluyor. Krallıktaki mevcut birçok proje önceki tarihi bina ve yapıların yenilenmesi olsa da, firmalar yeni konseptler ve temel önerileri yaratmaya başlıyorlar. Bunlar krallığın deneysel ruhunu gösteren, verimli ovalar, çöller ve dağlar da dahil olmak üzere çeşitli çekici manzaralar arasında yer alan Fas'ın modern mimarisi çeşitli yeni şekillerde ortaya çıkıyor.

Ülkenin dört bir yanından çağdaş tasarımları bir araya getiren bu koleksiyon, yeni binaları programatik, çevresel ve bağlamsal koşullar çerçevesinde incelemekte. Mimarlığa yönelik çeşitli resmi yaklaşımlar hem küçük hem de büyük projelerle karşılaştırılmaktadır. Geometrik desenler, parlak renkler ve geleneksel yerel inşaat yöntemleri, mekansal deneyimi keşfetmek için yeniden keşfedildi. Projeler ayrıca antik tuğla Kasbahlar ve köylerde bulunanlar gibi materyal örgütlerini yaratıcı bir şekilde yeniden yorumluyor. Doğası gereği esrarengiz görünmekle birlikte, Fas mimarisi modern pratikte zorlayıcı ve enerjik bir ifade olarak ortaya çıkmıştır.

Volubilis Ziyaretçi Merkezi (eski adıyla KILO), Oualalou + Choi, Meknes, Fas

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Volubilis ziyaretçi merkezi, eski bir bölgenin çevresinde ayak izi bırakacak şekilde tasarlandı. Fas Krallığı'ndaki en çok ziyaret edilen arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan bu proje, bu eşsiz UNESCO Dünya Mirası alanının tarihi ve sembolik önemini arttırmayı amaçlamaktadır. Antik kalıntıların bölgeye girişteki etkileyici görsel etkisini vurgulamak için, müzenin hacmi yamaç içine yerleştirilmiştir, böylece ziyaretçiler başlangıçta varlığını algılamamaktadır. Bina, aynı anda gömme ve yuvarlanma peyzajı ile askıya alınmış, genişletilmiş bir istinat duvarı boyunca art arda ahşap hacimlerden oluşur.

Laayoune Teknoloji Okulu , El Kabbas Kettani Siana Architects , Fas

Fas'taki Laayoune Teknoloji Okulu, ülkenin farklı bölgelerinde bulunan üniversitelerin merkeziyet politikasının bir parçasıdır. Program öğretim alanları (derslikler, atölyeler, amfi tiyatrolar), kütüphane, idari ofisler, öğretmenler ofisleri ve hizmetleri (bakım alanları, personel konaklama vb.) içermektedir. Çeşitli kullanımdaki binalar maksimum doğal havalandırmaya ve aydınlatmaya izin verecek şekilde parçalanmıştır ve bir şehircilik duygusu yaratacak şekilde dış yollar, meydanlar, kapalı meydanlar ve mineral bahçeleri ile birbirine bağlanmıştır. 

Lily Restaurant,  Yachar Bouhaya Architect, Casablanca, Fas
Atlantik Okyanusu'na bakan, eskiden bilinen Restaurant La Mer, her zaman Kazablanka'daki önde gelen gastronomik kurumlardan biri olarak kabul edildi. Bu proje, bir zamanlar bu efsanevi yeri, LILY'S mutfağını yeniden markalaşmış, Asya mutfağının mutfağı haline getiren bir mutasyon ürünüdür. Restoranın geri dönüşümü bir anlatı olarak gerçekleştirilmiş. Giriş zümrüt moongate, sonra resepsiyona giden bir dolambaçlı yoldan geçerek mimarinin peyzaj ve su birikintileriyle karıştığı bir ahşap zemin üzerinden geçilmiştir. Lily's denize doğru çeltik tarlaları gibi üç yaylaya yayılmış, her biri yükseklik ve çatı, ormanlık, sıcak ve mineral bir alanda su, bitki örtüsü ve gökyüzü ile birbirine bağlanmıştır. Bu boşluğun köklü bir yeniden gelişmesi, bitki örtüsünü gökyüzü ve okyanusa bakacak şekilde geçecek şekilde tasarlanmıştır.

Guelmim Teknoloji Okulu, El Kabbas Kettani Siana Architects , Guelmim, Fas
Guelmim Teknoloji Okulu, Fas'ın güney bölgelerindeki akademik kurumların gelişim politikasının bir parçasıdır. Proje bir amfi tiyatro, derslikler, atölyeler, laboratuarlar, yönetim, kütüphane, öğretmen ofisleri ve ofis personeli konutlarından oluşmaktadır. Mimari, bağlamından ilham almıştır. Mimari büyük, güçlü ve iç ve dış arasındaki kontrastla oynamaktadır. Yapılar kısmen kapalı bir yolla kuzey-güney ekseninde düzenlenir ve L formlarında veya iç mekan bahçelerinde dizilmektedir. Benzer şekilde, termal kaliteye yansıması, çalışma oryantasyonuna ve açıklıkların bitki örtüsü ile korunmasına neden olmuştur. Proje, eğitim kurumlarına özgü bir ciddiyeti karşılayan belli bir cazibe merkezi, belirli bir tiyatrallık varsaymaktadır.

Villa Agava Driss, Kettani Architect , Kazablanka, Fas

Bu ev kuzey-güney yönündeki bir arsa üzerine oturmakta ve caddede kör bir ön cepheye sahip olmakla birlikte, büyük bir kısmı açık ve güney yönelimli bahçeye sahip bir arka cepheye sahiptir. Planın “silueti”, bir dizi kavramsal ve kentsel tasarım kuralını izler. Sokaktaki kuzey yönü ve mevcut yüksek kapalı duvarların varlığı, aynı zamanda şeffaflığı ve mekansal akıcılığı korurken, geleneksel ev kanunlarının bazılarını tekrar ziyaret etmek için bir fırsattı. Bir dizi siyah ve gri-mavi geleneksel fayans duvar ile vurgulanan bir chicane girişi, bu dualiteyi vurgular ve sokaktaki mahremiyet ve takdirsizlik ile havuzun ve bahçenin açıklığı ve şeffaflığı arasındaki zıtlığı güçlendirir. Bu ilke, girişteki maden bahçesi olan üç peyzaj dizisi ile doğrulanmıştır.

Eş yerleşim,  Oulalou + Choi, Marrakesh, Fas
Ortak bir çiftlik içindeki deneysel evler olan bu proje hem ev içinde hem de ev arasında alternatif evrensellik ve birlikte yaşama modları önermektedir. Siteye iki evi yerleştirmenin zorluğuyla yüz yüze kalırken, mahremiyeti en üst düzeye çıkaracak şekilde gizlilik en üst düzeye çıkacak şekilde, ekibin stratejisi tek bir çizgiye iki doğrusal ev yerleştirmekti. İki ev aynı çizgi boyunca oturmakta ve her ev diğerinin görüş hattından kaybolmaktadır. Her ev bir oda genişliğinde ve altmış metre uzunluğundadır. Her evde, tüm alanlar çift yönlü bir yönelimden iki farklı meyve bahçesine ve birbirine akan iç ve dış mekanlara açılmaktadır.

Restoran Le Cabestan, Yachar Bouhaya Mimar , Kazablanka, Fas
Cabestan, 1927 yılında kurulmuş olan Kazablanka merkezli bir restorandır. O zamandan beri, her zaman şehrin sahilinde yer alan ve muhteşem okyanus kenarı manzarası Atlantik manzarasıyla bilinen en iyi restoranlardan biri olarak algılanan bu restoran doksan yıl sonra, mirasına saygı göstererek bira fabrikasında yeniden tasarlandı. Okyanus Manzaralı Cabestan, çatıyı gökyüzüne ve yeşil duvarlara açarak konukları bu güzel bölgeye yaklaştırmak suretiyle yenilenmiştir. Bütün alanlar denize, bitki örtüsüne ve gökyüzüne bağlanır. Malzemeler bu alanı yenilemek için özenle seçildi: Art deco duvar kağıdı desenleri ve çiçek alçı tavan detayları, sıcak koyu meşe döşeme ve porselen taşlı küçük altıgen altı mafsalla ilgili olarak alt siyah Khenifra mermer duvar kısmı bunlardan bazılarıdır...

Taroudant Üniversitesi , El Kabbaj Kettani Siana Architects , Taroudant, Fas
Güçlü kültürel kimliğe sahip bir bir şehir olan Taroudant'ın mimari tarzı derin Fas Güneyinin bir ifadesidir. Polidisipliner Taroudant Fakültesi, bu mirası geleceğe yönelik bir vizyon taşıyan bir bina aracılığıyla yeniden yorumlama girişimidir. Proje ilhamını topraktan alıyor. Fakülte, kuzey sınırı bir ağaç bahçesi olan kuzey-güney ekseninde merkezi bir riad (iç bahçe) etrafında düzenlenmiş olup, kullanıcıya Atlas Dağları'nın eşsiz bir manzarasını sunmaktadır. Riad'ın ölçeği bulanıklaşmakta ve çeşitli büyüklükteki bir dizi parsel ve farklı binaları tanımlayan bir dizi bahçe ile seyreltilmektedir.

Bilgi Duvarı,  Tarık Zoubdi Architecy, El Cedide, Fas
“Bilgi duvarı”, El Jadida şehrinde bir orta okuldur. Okul, OCP çalışanlarının çocukları için inşa edildi. Sahanın düzensiz şekli ve güneşe yönelmesi, projenin üç ana alanda uzamsal bir şekilde dağıldığını göstermiştir. Merkez alan öğretim için ayrılmış bir yapıdır. Arsa ortasını kaplar. Bu stratejik konum, mahalle için bir dönüm noktası olarak hizmet etmesine olanak sağlar. Kuzey bölgesi tüm spor tesislerini içermektedir. Güney bölgesi gelecekteki okul uzatması için boş tutulmuştur. Bina, sosyalleşme alanı olarak hizmet veren bir halk meydanı yaratmak için cephesini zeminde açarak yeniden düzenlenmiştir. Cephenin hermetik ve koruyucu karakteri anıtsal anlamına gelir: yerel taşlarla kaplı, eski El Jadida şehrinin mimarisine bir övgüdür.

Kaynak: Eric Baldwin


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)