EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mikro İklim Ortama Sahip: Unileão Spor Salonu ve Okulu

Unileão spor salonu ve okul binası, Juazeiro do Norte, son derece kuru ve sıcak bir alan olan Brezilya'nın kuzeydoğu step iklimi ile çevrili Cariri bölgesinde yer almaktadır. Bina, Üniversite tarafından sunulan Beden Eğitimi kursuna hizmet etmekte; öğrencileri, öğretim üyeleri ve personeli tarafından kullanılmaktadır.

Bina, Doğu-Batı yönünü yönlendiren önceden var olan bir platoda, yani cepheleri yılın her günü daha büyük bir güneş olayına maruz kalmış olarak ayarlanmıştır. Bu, Brezilya yarı kurak iklimi için ideal durum değildir ve bu nedenle binanın içindeki sıcaklığı azaltmak için farklı termal konfor stratejileri uygulanmıştır.

Kompleks, 6.00m faydalı alan ve 1.80m bahçe alanı olan 7.80m yarıçapı beş daireden oluşuyor. Her daire farklı bir faaliyete yönelik bir hücre olarak çalışmakta. Ağırlık antrenmanında, biri alım ve kantinde, diğeri aerobik aktiviteler için bir idare ve personel servis hücresi olmak üzere iki hücre kullanılır. Her hücre, yaklaşık 64 metre uzunluğunda bir set oluşturarak, doğrudan birbirine bağlanır. Üç veranda, bu bağlantılara yardımcı olur ve spor salonunun ana girişini göstermek ve fonksiyonel eğitimi desteklemek için hizmet etmektedir. 

Doğrudan binanın içindeki güneş ışığını en aza indirmenin bir yolu olarak, tüm cepheler üç kat olarak tasarlanmıştır. İlk ve daha fazla dış katman güneş ışığını filtreler ve birbirinden uzaktaki ışığa izin veren bir desen oluşturacak şekilde katı seramik karolarla tasarlanmıştır. 

Bu desen cepheye üç boyutlu bir boyut ve hacim getiriyor, ilginç bir ışık ve gölge efekti yaratıyor. İkinci katman, bölgenin iklimine adapte olan ve hoş bir mikro iklimlendirme yaratılmasına katkıda bulunan bitki örtüsü türleriyle bir iç bahçeyi barındırır. Üçüncü ve son kat, gerekirse spor salonunun mekanik olarak soğutulmasını sağlayan döner şeffaf cam çerçevelerden oluşuyor.

Binanın çatısı, binanın içini aşırı ısıdan koruyan termo-akustik karolarla tasarlanmıştır. Açıkta kalan beton ve katı seramikler doğal renklerinde öne çıkan malzemelerdir. Endüstriyel zeminler ve açıkta kalan tüm elektrikli ve hidrolik tesisatlar, binanın iç kısmına endüstriyel bir his vermektedir.


Proje Künyesi:

Proje Adı: Unileão Spor Salonu ve Okulu

Mimari & Tasarım: Lins Arquitetos Associados

Bölge / Yıl: Brezilya/ 2018

Fotoğraf: Joana FrançaYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)