EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Küresel Isınmaya Karşı En Etkili Yöntem Ağaç Dikmek!

Yeni araştırmalar, ağaç dikmenin sadece insana kendini iyi hissettiren gönüllü bir faaliyet olmadığını, aslında küresel ısınmaya karşı mevcut en ucuz ve en etkili araç olabileceğini gösteriyor. Çevreciler yıllardır ağaç dikmeyi teşvik etseler de ülkelerin yeniden ağaçlandırma vaatlerine ne kadar sadık kaldıkları ve gerçekte ne kadar  fark yarattıkları konusunda çelişkili bilgiler mevcut. Ancak, yeni bir çalışma, dünya çapında bir ağaçlandırma girişiminde kaç tane ağaç dikilebileceğini ve doğru şekilde uygulandığında bunun iklim değişikliğini nasıl etkileyeceğini hesapladı.

Araştırmacılar tüm Dünyanın çiftlik ya da kent alanı olarak kullanılmayan mevcut arazilerde ağaçlandırma işine giriştiğinde bunun insandan kaynaklı karbon emisyonunun üçte ikisini engelleyebileceği sonucuna vardılar. Araştırmacıların yaptığı hesaplamalara göre, 1.2 trilyon ek ağacının dikilebileceği 1.7 milyon hektarlık arazi halihazırda mevcut. Bu da Yeryüzündeki toplam arazinin yüzde 11’ine denk geliyor ya da Guardian’da belirtildiğine göre “ABD ve Çin’in toplam büyüklüğüne denk geliyor.”

Araştırmacılar tropikal alanlarda yüzde yüz kanopi kapatma, daha ılıman alanlardaysa en az yüzde elli ağaç kapatma hedefiyle arazinin kapasitesini hesapladılar.

Araştırmanın başını çeken Profesör Tom Crowther konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Bu yeni sayısal değerlendirme gösterdi ki orman restorasyonu karşı karşıya olduğumuz iklim değişikliği sorununun olağan çözümlerden biri değil; bilakis orman restorasyonu ezici farkla birinci çözüm. Bu oran benim aklımı başımdan aldı. Restorasyonun ilk on çözüm arasına gireceğini biliyordum ama önerilen diğer çözümlerden çok daha güçlü.”

Bahsi geçen 1.2 trilyon ağaç yarın dikilecek olsa bile, tüm faydalarından yararlanmak 50 ile 100 seneyi bulacak. O zaman zarfından karbon emisyonunun ne duruma geleceği konusu da muamma. Crowther yine de fosil yakıttan kaynaklı emisyonunun sıfıra indirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“(Yeniden Ağaçlandırma) artık başladı; mevcut olan en ucuz yöntem ve herkes bu çalışmaya dâhil olabilir,” diyor Crowther. Ayrıca herkesin kendi ağacını yetiştirerek, yeniden ağaçlandırma girişimlerine bağış yaparak ve orman tahribatına neden olan şirketlerden uzak durarak etki yaratabileceğini vurguluyor.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)