EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kamu Merdivenleri ile Yaratıcı Merkeze

Moldovalı mimar Maxim Calujac, 1950'lerin binasını, Moldova'nın Kişinev'deki bir köşe arsasında binanın bir bölümünü kullanılabilir ve tamamen işlevsel kılan yeni bir yaratıcı merkeze dönüştürdü. 

Maxim Calujac'ın firması Kaluzhak Architecture , Sanat Akademisi'nin (AMTAP) avlusundaki eski bir binayı Kişinev'in tarihi merkezinde yaratıcı bir merkez haline getirmek üzere görevlendirildi. 

Daha sonra mimar, çatı katını kamuya açık kamu merdivenleri için erişilebilir kılmak için etkili bir yol yaratarak ve hem binada çarpıcı bir dilim oluşturuyor hem de ziyaretçileri açık hava oditoryumuna götürüyor. 

ARTCOR Yaratıcı Merkezi olarak adlandırılan merkez, Moldova'nın yaratıcı endüstrilerinin ortamını geliştirmek için bir yer haline geldi. Bina 850 metrekareyi kapsıyor ve 400 metrekarelik bir alanı ve eski Akademi binasının bir bölümünü kapsayan, 450 metrekarelik bir alanı kapsayan yeni bir bina içeriyor. 

Saha alanının bir kısmı (1.200 metrekareyi kapsayan), yıkımı kamu kullanımı için ek alan açan toplam 300 metrekarelik bir alanı kapsayan eski depolama ve jerry inşası tarafından işgal edildi.
Yapının mekansal çözümü, arsa konumunun yapılandırılması, 19. yüzyılın sonlarına ve komşu binalara tarihlenen bir mimari anıtın varlığıyla belirlenmiştir. 

Yeni binada kültürel ve ticari alanların karma kullanımı tasarlandı, ikinci kat ise atölye çalışmaları ve başlangıç işbirlikleri için bir alan sunuyor. Çatı, Cazimir-Keshco yerleşim anıtına yönlendirilmiş olan açık hava oditoryum merdivenlerinden erişimli yeşil bir terasa sahiptir.

Akademi binasının birinci katının (1950'lerde inşa edilmiş) sol kısmı atölye çalışmaları, medya kütüphanesi ve toplantı salonları için alanlar içermektedir. Buna ek olarak, merkez, kitap ve tasarım mağazası yönetimi için vurgulanan alanlar eklendi. Ses kayıt alanı ve prova odalarından oluşan müzik bölümü, tekrar bodrum katına taşındı.

Mimar, "Amacımız ve göreimiz, tarihsel arka planı mümkün olduğunca korumaktı, ancak diğer yandan amaç karışık bir alan yaratmaktı" dedi. 
“Avluyu, tüm ziyaretçilerin erişebileceği aktif bir kentsel bölgeye dönüştürerek, aynı zamanda çatıyı sömürülebilir hale getirerek kullanışlı hale getirerek aktif bir kentsel alan elde ettik.”

Yeşillik ve sanat alanı ile vurgulanan manzara, mekanın kent mobilyaları bir sanat enstalasyonu olarak ortaya çıkıyor. Garaj yolunun girişinde, yaratılışın kökenini gösteren “Bilgi Ağacı” adlı heykel görülebilir. Avlu arsası, yağmur suyunun lağımı olarak kullanılan "Taş nehirler" tarafından kesilmiştir.

Yeni yapı, betonarme çeliği ile kaplanmış, beton çelikten kaplanmış bir beton hacmini temsil ediyor - beton cephesinde kısma parçaları insan doğasını simgeliyor. 

İç kısımdaki vurgu, binanın yapıcı yapısı - bir keson tavan, iç oditoryum merdivenleri ve renkli betondan yapılmış duvarların yüzeyi tarafından verilmektedir. 

Mobilya ve tavan aydınlatmasının bir kısmı yazar tarafından özellikle bu merkez için tasarlandı. Merkez için dekoratif elemanların oluşturulmasında mimar, öğrenciler, sanatçılar ve Akademisyenler profesörleriyle yakın çalışmış. Yakalanan bu ılımlı iç tasarım ile ziyaretçilerin dikkatlerini sergilenen sanat eserlerine yoğunlaştırmaları sağlanmaktadır. 

ARTCOR, Kişinev'de gerçekleşen yaratıcı süreçleri birleştirmek ve ülkenin yaratıcı endüstrisini bu şekilde geliştirmek için kuruldu. Zamanla, merkezin kentsel turist rotaları için cazibe merkezi olması bekleniyor. 
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)