EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Liman Kentinin Dinamik Oteli: Upcyling Hotel

Almanya’da Warnemünde şehrinde liman bölgesine yakın tersanelerle çevrili alanda yapılan Upcyling  Hotel boş konteynırlardan inşa edilmiştir. Liman ve tersanenin endüstriyel dokusuyla eş bir tasarım çizgisini yakalayan mimari tasarım ekibi daha önce görülmemiş bir tasarım fikrini ortaya koyarak, başka bir amaç için yapılan nakliye konteynırlarını kullanmışlar.

Otel, endüstriyel sertlikle kentsel estetiğin birbiri ile iç içe geçtiği canlı tasarıma sahip 64 konuk odasından oluşmaktadır. Limana bakan konteynırlar değişken boyutlarıyla sofistike ve çağdaş bir estetik sunan şık iç mekânlara sahiptir. Parlak kırmızı duvarlar, bazı odalardaki beyaz çarşaflarla hoş bir kontrast oluştururken, yumuşak renklerde doğal malzemelerden yapılan döşeme odalarda hoş bir toprak hissi vermektedir.

İç kısım boyunca büyük pencereler, doğal ışığın iç mekânlara taşmasına olanak tanır. Sürdürülebilir malzemeler, upcycling ve endüstriyel görünüme sahip otelin ortak kullanım alanlarına da hakimdir. Ortak kullanım alanları da tıpkı yapının dış görünümüne benzer şekilde eski nakliye paletleri gibi geri kazanılmış malzemelerle kendine has enerjik bir atmosfere sahiptir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)