EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yenilikçi Kullanım Olarak: Silo Stay

Yeni Zellanda’daki Little River’ın kalbinde yer alan SiloStay, Christchurch - Little River Tren Yolu’na 300 metre mesafede, yenilikçi ve çevre dostu sistemler kullanılarak inşa edilen bir tesis. Tesisin ana hatlarını kullanılmayan tarımsal tahıl siloları oluşturuyor.

Yeni Zellanda’lı tasarım stüdyosu F3 Design tarafından düzenlenen silolar, sekiz adet iki yatak odalı suit, bir aile birimi ve bir yönetici odası olarak tasarlanmış. Ayrıca her bir süit iki katlı olup mutfak ve oturma odasına da sahip. Silo Stay, konaklama için özgün bir yer arayışında olup estetik kaygısı olmayan, konforu ön planda tutan ziyaretçiler için ekolojik detaylara dikkat edilerek tasarlanmış bir ekolojik konaklama oteli. 

Bu projenin vizyon sahibi ve kurucusu Stuart Wright-Stow ve tasarım ekibi F3 Design, çevresel sürdürülebilirlik konusunda tutkulu olduklarından, kompleksi ısıtmak için ahşap kazanı barındıran bir enerji ünitesi tasarladılar. Bu ünite, cam panelli özel tasarımlı silo içerisinde oturtulmuş ve yapıdaki tüm enerjinin kontrolünü sağlamakta. Silo Stay tasarımının vizyonu ve yaratıcılığı, konaklama kompleksi olmayan alanlarda kullanımdaki çok yönlülüğü olarak anlatılabilir. Bu bireysel birimler veya daha büyük aile kompleksi sayısız durum ve yerde kullanılabilir. Örneğin, bu birimler kolayca şehir içi ofisler, tenha anayollar için gruplar, ev ve ofis durumları, uyku merkezleri, bilgi merkezleri, konferans merkezleri için konaklama tesisleri gibi birçok ihtiyacı karşılamak için tercih edilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)