EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Top Tower, İklim Değişikliğine Dikkat Çekmeyi Hedefliyor

Black n’Arch ve heykeltraş David Černý’nin, imar şirketi Trigema için tasarladıkları ve Prag’ın dış semtlerinden birinde inşa edilecek bu gökdelene kırmızı renkli bir gemi enkazı oturuyor.

Gemi enkazı, Top Tower adı verilen 135 metre yüksekliğindeki binayı çevreleyecek. Konutlara ve ofis alanlarına ev sahipliği yapacak binanın Çek Cumhuriyetinin en yüksek binası olması hedefleniyor.

Black n’ Arch ve heykeltıraş Černý binanın bu göz alıcı biçimini, iklim değişikliğini  sert bir biçimde anımsatması adına tasarlamışlar; fırtınaların ve yükselen deniz seviyelerinin neden olduğu bir kıyamet senaryosunda gemi enkazının bir binaya çarptığını hayal edin.

Top Tower olarak adlandırılan bina, Prag imar şirketi Trigema tarafından yaptırıldı ve şu anda başkentin metro istasyonu Nové Butovice'ye yakın bir alanda inşa edilmesi için planlama izni sürecinden geçiyor.

Trigema, inşaatın 2021 yılında başlayacağını ve binanın tamamlanmasının üç yıldan daha az süreceğini belirtiyor. Prag'ın kentsel koruma alanı dışına inşa edilmesi beklenen kulenin, metro istasyonunun dışındaki kamuya ait yaya bölgesini canlandırması umuluyor.

Trigema, "Hazırlanan proje, kentsel koruma bölgesinin ve gökdelenleri yasaklayan alanın dışında olacak" diyor.

“Prag'dan epeyce uzaktaki bir alana inşa edilecek olan bina  metropolün ortasındaki yerlerin büyük çoğunluğundan görünmeyecek ve böylelikle tarihi şehir siluetini bozmamış olacak."

Top Tower'ın yapısı hakkında çok az ayrıntı açıklanmış olmasına rağmen, gemi enkazının kırmızı renkli çelikten yapılacağı ve sarmaşık türünden bitkilerle sarılacağı biliniyor.

Dış asansörle çıkılan, halka açık bir gözlemevinin yanı sıra, ana binada ziyaretçilere şehrin panoramik manzarasını sunan bir çatı bahçesi de olacak. İçerideyse, ofisler ve bir kültür merkeziyle birlikte, kiralanmak üzere yaklaşık 250 adet ufak daire de mevcut. En alttaki iki kat da mağazalara ayrılmış. Bir denizaltından kopmuş gibi görünen dev bir pervane heykeli de giriş kat da yer alacak.

Black n 'Arch, gemi enkazı üzerine  bina modelleyen ilk mimarlık şirketi değil. 2018'de, Namibya mimarlık bürosu Nina Maritz, gözlerden uzak bir dizi kır evi tasarlarken ülkedeki Skeleton Sahili boyunca sürüklenip duran yüzlerce enkazdan ilham almıştı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)