EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Amerikan Sert Ağaç Uygulamaları 5: Shoffice (kulübe+ofis)

Shoffice (kulübe+ofis) St John’s Wood’da 1950lerde yapılmış sıralı evlerden birinin arkasında yer alan bahçeye inşa edilmiş ve içerisinde ufak bir ofisin yer aldığı yazlık bir ev. Projenin amacı hem alanda kullanışlı bir ofis yaratmak hem de bahçe içerisinde heykeli andıran bir tasarım oluşturmak.

Ofis, tavandan zemine cam kaplama, Amerikan beyaz meşeden imal edilmiş elips biçiminde bir yapı. Ofisin iç kısmı da Amerikan beyaz meşeden yapılmış ve içeriye yükseltilmiş platform üzerinde çalışma masası ve depo alanı yerleştirilmiş.

Platform 5’den Patrcik Michell konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Amerikan beyaz meşe ağacı verdiği sıcaklık, dokunsal görünüm ve dayanıklılığı nedeniyle tercih edildi. “Shoffice” yapısının formundan dolayı hem iç mekanda hem de çatı ve duvarlara işimize yarayacak bir kaplama malzemesine ihtiyacımız vardı; meşe kaplama tüm bu farklı koşullara adapte olabiliyordu.” Dış kaplamaya herhangi bir müdahale yapılmamış böylece hava koşullarının etkisiyle gümüş-gri bir renk alacak ve zaman içerisinde iç ve dış mekan arasındaki kontrast iyice belirginleşecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)