EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Amerikan Sert Ağaç Uygulamaları 10: Monument Woudestein

2007 senesinde Rotterdam Erasmus Üniversitesi’ni yeniden düzenlemek ve modernize etmek üzere bir imar planı hazırlanmış. Üniversite kampüsünün tam merkezinde yer alan Monument Woudestein, altmışlı ve yetmişli brütalist mimarisini temsil eden bir bina kümesi. İmar planın bir parçası olarak, tarihi Monument Woudestein binalarının yenileme programı 2004 yılında Gerard Frishert'e yaptırılmış. Erasmus Üniversitesi, binaları orijinal niteliklerinden ödün vermeden iyileştirme isteğini de dile getirmiş. Sonuç olarak, Frishert yaptığı restorasyonda; orijinal, sade tasarıma bağlı kalıp, binaya doğal gün ışığı girmesine olanak tanıyan geniş pencerelerden faydalanmış ve kırmızı meşe ağacından yaptığı tavanlarla zarif iç mekânı iyice aydınlatmış. Fishert eski tavanları Amerikan kızıl meşe ağacının sıcak tonlarıyla değiştirmeyi tercih etmiş.

İlk olarak 2009 yılında A Binası yenilenmiş. 3,500 m2 kızıl meşe tavan binaya yerleştirilmiş. 2012 Eylül ayında ise üniversite yenilenen C Binasını tekrar açmış. Binaya 3.000 m²'den fazla Amerikan meşe masif ahşap tavan döşenmiş. Ayrıca ana koridorda öğrencilerin dersler arasında çalışabilecekleri özel banklar ile çok sayıda çalışma köşesi inşa edilmiş. Kırmızı meşe tavanların sıcak tonları, beton bölümlerin  gri tonlarıyla güzel bir tezat oluşturuyor.  Gerard Frishert'in tasarladığı iki adet çarpıcı cam çalışma da alanı daha da aydınlatmış. 

Bu kapsamlı renovasyon programının ardından Woudestein Kampüsündeki C Binası 1970lerde olduğu gibi yeniden modern ve bakımlı bir görüntüye kavuşmuş


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)