EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

COBE'den Adidas İçin Çok Yönlü Bir Tesis Tasarımı

Spor giyimin önde gelen markası Adidas, bir senelik çalışmanın ardından, Almanya, Herzogenaurach’daki merkez binasının görüntülerini yayınladı. Bina LEED Gold Sertifikası almayı hedefliyor. Danimarka mimarlık firması COBE tarafından tasarlanan çok amaçlı bina, cam duvarlar, tavan pencereleri ve bina boyunca bol miktarda kullanılan bitkiler ile elde edilen güçlü bir iç-dış mekân bağlantısı ile çalışma ortamını optimize ediyor. HALFTIME olarak adlandırılan bu çok yönlü tesis, COBE'nin Almanya'daki ilk tamamlanmış projesi olma özelliği taşıyor.

COBE’nin HALFTIME tasarımı 2014 yılında Adidas tarafından düzenlenen uluslararası bir mimarlık yarışmasının galibi olarak seçildi. 12 Ekim 2018'de resmi olarak açılan tesis, spor markasının güney Almanya'daki kurumsal merkezi “World of Sports” da bulunuyor. 15.500 metrekarelik bina, HQ çalışanları için bir kantin, toplantı odaları, konferans merkezi,  galeri, spor salonu tarzında büyük bir etkinlik salonu ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış 12 adet atölyeden oluşuyor; atölyelerin her biri farklı bir spor dalını temsil ediyor. Binada ayrıca COBE ve Danimarka tasarım markası HAY’in ortak çalışmasıyla özel olarak tasarlanmış HALFTIME sandalyeleri kullanılıyor.

LEED Gold standartlarını karşılamayı hedefleyen enerji tasarruflu bina, iç kısımları doğal ışıkla doldurmak için camla kaplanmış 8,650 metrekarelik paralelkenar çatı yapısı ile kaplanmış. Büyük yeşil duvarlar, yüksek tavanlar, doğal malzeme seçimi ve kapalı kış bahçeleri sağlıklı bir çalışma ortamına olanak sağlıyor. Ayrıca, gelecekteki olası modifikasyonlar düşünülerek esnek bir tasarıma anlayışı uygulanmış.

COBE'nin mimarı ve kurucusu Dan Stubbergaard konuyla ilgili şunları söylüyor: “HALFTIME'ın içerdiği bir dizi şirket içi ve kamusal işlevi yerine getirmek adına, şirketin faaliyetlerini ve işlevlerini mümkün olduğunca bir çatı altında bir araya getiren çok yönlü, çok amaçlı bir bina tasarladık. Devasa  çatı tüm binayı bir halı gibi kaplıyor ve aynı bina içerisinde personel, ziyaretçi ve marka temsilcilerini bir araya getirerek  daha fazla ve daha geniş ölçekli iletişim sağlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)