EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kadınlar Tarafından Hayal Edilen Şehirler Nasıl Görünür?


Her ne kadar şehirlerin içinde yaşayan herkes için inşa edilmesi gerekse de, çoğunlukla erkekler tarafından düşünülüyor, planlanıyor ve tasarlanıyorlar: “Şehirlerin herkese göre inşa edilmesi gerekiyor, ama şehirler hepimiz tarafından inşa edilmiyor.”

Erkeklerin ve kadınların temel ihtiyaçları birbirinden farklı olduğu için bir şehirden beklentileri de farklı oluyor. Bir şehrin herkesin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olması gerekir. Kadınlar tarafından tasarlanmış şehirler son zamanlarda herkesin ilgisini çeken bir konu haline geldi. Kadın belediye başkanı ve feminist gündemiyle Barselona son dört senedir bu konuyla ilgili ciddi dönüşümlerden geçiyor.

Şehirleri kadınlara uygun hale getirebilecek 6 yöntem:

1-Tuvaletler

Kadınlar psikolojik olarak tuvaleti erkeklerden daha sık kullanır ve tuvalette erkeklerden ortalama 3 kat daha fazla zaman geçirirler. Şehirlerde halka açık tuvalet sayısı genellikle yeterli değildir, alan dardır, tuvalet sayısı sınırlıdır ve tuvaletlerin donanımı yetersizdir. Kadın nüfusunun ciddi bir kısmını oluşturan annelerin içeri bebek arabasıyla girip, çocuklarını yanlarında tutmaları mümkün değildir.

2- Kuralına Göre Oynamak

İhtiyaçları, herkesin kendini eşit hissedeceği şekilde yeniden tanımlamak sadece bir hizmet ve güvenlik sorunundan ibaret değildir. Aslında bu her birimizin mevcut alanları ne şekilde kullandığı üzerine kafa yormakla ilgilidir.

Kullandığımız alanlar genellikle birbirinden ayrı tutulmuştur ve bu alanların tasarımı, herkesi içinde barındırabilecek şekilde düzenlenmemiştir. Konuyla ilgili çalışmalar yapan Equal Saree aynı anda farklı etkinlikler sunan ve herkesin alana erişimini sağlayan bir oyun alanı tasarlamış.

3-Hareket Biçimleri

Ulaşım konusunda kadınların ve erkeklerin tercihleri farklı. İstatistiklere göre kadınlar erkeklere göre daha fazla yürüyerek ya da toplu taşıma araçlarına kullanarak seyahat ediyor. Dolayısıyla, şehirlerde toplu taşıma planlandığında, öncelikli olarak kadınların düşünülmesi gerekiyor.

4- Araba Yok

Superblock, caddeleri arabaların hakimiyetinden kurtarmak için Barselona’da başlatılmış bir girişim. Dokuz bloktan oluşan süper blok trafiğe kapalı. Dolayısıyla caddeler, parklar, banklar, yeşil alanlar, oyun alanlarıyla dolu ve sadece yayalarla, bisikletlilere açık.

PİLOT PROJE: POBLENOU'DAKİ SUPERBLOCK (FOTOĞRAF: AGÈNCİA D'ECOLOGİA URBANA)

5-Buyrun Oturun

Superblock, kadınların ne istedikleri ve neye ihtiyaç duyduklarını araştırarak işe koyulmuş. Kadınların çoğunlukla oturacak bir bank istemeleri, oturmanın sadece sosyal etkileşimin değil mobilitenin de ana bir parçası olduğunu düşündükleri anlamına geliyor.

6- Uygunsuz Davranışlara Hayır Deyin

Özellikle partileriyle meşhur Barselona, kadınlar için daha tehlikeli bir ortam oluşturuyor. Şu anda şehirde kadınlara tavsiye ve danışmanlık veren anti-maçoluk birimleri kuruluyor. Belediye ayrıca bir de yeni bir uygulama çıkardı; bu uygulamayla kişiler adlarını vermeden cinsel taciz olaylarını bildirebiliyor. Belediye bu şekilde bir harita oluşturup, bu tip olaylara son vermeyi planlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)