EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Expo 2020 Dubai, Karmaşık Desenlerle Örülü Giriş Portallarıyla Açılacak

Expo 2020 Dubai, Asif Khan’ın tasarladığı karmaşık desenlerle örülü giriş portallarıyla açılacak. Sahanın tamamlanma tarihi yaklaştıkça, mimar Asif Khan tarafından tasarlanan expo 2020 dubai giriş portallarının ilk görüntüleri de gelmeye başladı. Boyut ve renk bakımından oldukça büyük olan üç siyah kapı, 20 Ekim 2020'den 10 Nisan 2021'e kadar milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayacak.

Asif Khan çalışmasıyla ilgili olarak şöyle diyor: “Sahaya doğru geldiğinizde gördüğünüz ilk şey bu portallar, dolayısıyla expo 2020’deki seyahatinizin dönüm noktası olma özelliği taşıyorlar. Buraya gelen ziyaretçilerin, özellikle de çocukların daha önce hiç görmedikleri bir mimariden ilham almalarını ve bu mimarinin bu bölgenin mirasının bir parçası olmasından heyecan duymalarını arzu ediyorum. Bu kapılardan geçmek geçmişten geleceğe hareket etmeyi hem fiziki hem de sembolik olarak temsil ediyor.

Gelen ilk görüntülerde Asif Khan’ın, expo 2020 dubai giriş portalları için bölge genelinde ışık ve hava akışını düzenlemek için kullanılan karmaşık bir tasarım olan geleneksel mashrabiya'nın fütüristik bir uyarlamasını sunduğunu görüyoruz. Birbirlerine birer dantel motifi gibi bağlanan siyah renkli küpler, yakından bakıldıkça daha fazla ışık veren gizemli, karanlık boşluklar yaratıyor. Gökyüzünde oldukça detaylı bir duvar resmi gibi görünen kapıların fuar alanına yansıyan gölgesi de misafirleri, ilhamını yerel kaynaklardan almış eğlenceli bir mimari anlayışıyla karşılıyor.

Üç  portal tamamen yüksek yapısal mukavemet sunan ultra hafif karbon fiber kompozit ipliklerden dokunmuş. Aslında, bu sayede her kapı ek destek olmadan 21 m yükseklikte ve 30 m uzunluğunda durabiliyor. Her bir portalda 21 metre yüksekliğinde ve 10.5 metre genişliğinde iki büyük kapı var- bu kapılar her sabah açılacak ve expo 2020 için dünyayı ağırlayacak. Üç kapı fırsat, mobilite ve sürdürülebilirliği temsil ediyor; kapılardan geçtikten sonra yine Asif Khan ile işbirliği içinde tasarlanan avlulara çıkıyorsunuz.


Proje bilgileri:
Proje adı:
Giriş Portalları
Organizasyon:
expo 2020 dubai
Açılış Tarihi:
20 Ekim 2020
Mimar:
Asif Khan


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)