EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

100 Ev Projesi Kendi Kendine Yeten Dünyanın En Akıllı Mahallesi Olacak

UNStudio tarafından başlatılan bir teknolojik-mimari girişimi olan UNSense, sürdürülebilir, akıllı teknolojinin konut gelişiminin geleceğini nasıl değiştirebileceğini keşfetmek için 100 evden oluşan uyarlanabilir bir mahalle geliştirme planını açıkladı. Brainport Akıllı Bölge Vakfı tarafından başlatılan proje, Hollanda'nın Helmond şehrindeki Brainport Akıllı Bölgesi'nde yer alacak. Proje aynı zamanda “dünyanın en akıllı mahallesi” olmayı hedefleyen Brandevoort mahallesinin genişletilmesi için UNStudio tarafından geliştirilen imar planının bir parçası.

Kısa süre önce “100 Ev Projesi” için fizibilite çalışmasını tamamlayan ve olumlu sonuçlar alan UNSense, projeyi gerçekleştirmek için resmi olarak üç konsorsiyum inşa etmeye başladı: evleri ve altyapıyı inşa etmek için bir inşaat konsorsiyumu; konut, enerji, mobilite ve sağlık ile ilgili hizmetlere ev sahipliği yapacak yenilikçi kentsel veri platformunun oluşturulması için bir teknoloji konsorsiyumu; ve hizmet geliştirme konsorsiyumu.

100 Ev Projesi, mahallenin tasarımının konut sakinlerinin refahı üzerindeki etkilerini hem sosyal hem de ekonomik olarak görmek için verilerin ve teknolojinin değerlendirileceği bir “Yaşayan Laboratuvar” olacak. Eşit Veri Değişimi ve veri gizliliği prensipleri çerçevesinde, tüm sakinler kendilerinden toplanan verilere erişebilecek ve bu verilerin mülkiyeti kendilerinde olacak; ayrıca, hangi verileri korumak istediklerini ve hangilerini paylaşmak istediklerine karar verecekler.

UNSense konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Bulgularımıza dayanarak, kentsel peyzaja entegre edilecek teknolojinin, konut, mobilite, gıda ve sağlıkla ilişkili zaman, enerji ve finansal tasarruflara olanak sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. “Hedefimiz, mahalle sakinlerinin ihtiyaç ve tüketim alışkanlıklarına bağlanan ve bunlara uyum sağlayan akıllı hizmetler geliştirerek temel hizmetlerin yönetilebilir hale gelmesi ve sabit maliyetlerin azalması, (net) gelirlerin artmasıdır. Bunun sonucunda, insanların daha anlamlı, keyifli ve sağlıklı aktivitelere harcayabilecekleri daha fazla zamanları ve enerjileri olacaktır. Bu da onların yaşam kalitesini, refahlarını, mutluluklarını ve sağlıklarını daha iyiye götürecektir.”

100 Ev projesinden elde edilen bulgular, 1500 daimi, 500 geçici konutu, yeşil alanları ve 12 hektarlık iş alanını kapsayacak Brandevoort mahallesinin geliştirilmesi konusunda da UNStudio’ya yardımcı olacak. Brainport Smart District'in “gerçek yaşam test alanlarının” bitişiğinde yer alan Brandevoort, sadece gıda ve enerji üretiminde kendi kendine yeterli olmakla kalmayıp, aynı zamanda “dünyanın en akıllı mahallesi” olarak tanınmayı hedefliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)