EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bu Basit ve İkonik Ev Bizi Çocukluğumuza Götürüyor

Projenin hedefi Conde Duque bağlantılı bir sanatçıya ev sahipliği yapmak ve sanatçıya geçici bir ev temin etmenin yanı sıra bir de çalışma alanı sağlayabilmektir. Projenin nihai lokasyonu tiyatronun birinci katında yer alan lobinin sadece 18 metre karelik bolca ışık alan bir köşesi olacaktır. Lobide Liria Sarayı ve Madrid şehir manzarasını gören iki pencere mevcuttur ve bunlar da projeye dahil edilecek değerli özelliklerdir.

Ancak enstalasyon nihai lokasyonuna taşınmadan önce Madrid Tasarım Festivali boyunca ziyaretçilerin görebilmesi için ana avluda inşa edilmiştir.

Bu enstalasyon ev içinde uyuyup, yemek yiyip, çalışabileceğiniz ya da dinlenebileceğiniz, ahşaptan imal edilmiş minimum bir yapıdır. Bu ufak yapı daha büyük bir evin içine yerleştirilip, ev ile dış mekân arasında geçiş alanı olarak kullanılabilir.

Bir evin içine yerleştirilen bir başka ev, polikarbon ve ahşap gibi birbirinden farklı malzemeleri birleştirerek neredeyse birbirinin zıttı iki ortam yaratabiliyor. Bu ortamlardan biri barınaktır; şeffaf, sıcak ve izoledir. Diğeriyse parlak ve saydamdır; bitkiler burada yer alır ve açık noktalardan güneşin batışını izlemek mümkündür. Bu alanın ana karakteri olan ağaç, doğanın mimariyle bütünleşmesinin önemini ve güzelliğini vurgular. Ayrıca, kullanıcının kendisinin karar verdiği, mimarinin empoze etmediği çok sayıda yaratıcı etkinliği barındıracak kadar çok yönlü bir alandır.

Binanın görüntüsü de rastgele seçilmemiş. Bina kasıtlı olarak bir çocuğun kağıda çizeceği türden bir evi anımsatıyor ve böylece kullanıcının, bir tiyatronun lobisine yerleştirilmiş olsa da, kendi “evinde hissetmesini” sağlıyor. Dahası bu basit ve ikonik biçim bizi çocukluğumuza götürüyor. Bebek evi fikri, bizleri eğlenmeye ve çocukluğunuzda tırmandığınız o ağaç eve yeniden çıkıp kendinizi keşfetmeye davet ediyor.


Mimarlar:
MYCC

Alan: 194.0 ft²

Sene: 2019

Fotoğraflar: Rubén P. Bescós


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)