EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Köprülerden ve Tepelerden İlham Alan Ofis Yapısı

BIG, Newcastle'daki son ofis binası No 1 Quayside'ın görüntülerini yayınladı. Yerel stüdyo Xsite Mimarlık ile işbirliği içinde tasarlanan projenin eğimli yapısı, Tyne Nehri üzerindeki köprülerden ve komşusu olan tepelerden doğrudan ilham alıyor.


Şu anda yapım aşamasında olan bina büyük ulaşım arterleri ile çevrili. “Quayside'ın hemen dışında”, su yolunun yakınında, Tyne ve Milenyum Köprüleri arasında yer alan 12 katlı proje, 10.000 metrekarelik çalışma alanı ve çatı bahçelerine sahip olacak. Yeni bir kent simgesi olarak görülen No 1 Quayside “çevresinin dinamik özelliğini” yansıtıyor.


Mimarlar, yoldaki kemeri vurgulayan eğimli yapıyla “Şeridi andıran, 23 metrelik ofisler” yaratıyorlar. Sahadaki arkitektonik unsurlardan, civardaki köprülerden ve etraftaki manzaradan ilham alan yapı eğimli ve dalgalı bir biçim almış.


Yeşil çatı bahçeleri ve özel projeler projeyi, doğal bağlamıyla bütünleştiriyor. Aslında çatı katı, aşağı doğru inen ve bahçelere ev sahipliği yapan beşinci bir cephe görevi görüyor. Batı cephedeki merdivenle bağlantılı olan bu kısım aynı zamanda ikinci bir yangın çıkışı ve dikey bir park. Emlak acentesi Knight Frank tarafından yaptırılan No 1 Quayside, bir zamanlar gece kulübüne ev sahipliği yapan eski bir yapının yerini alacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)