EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Covid 19 sonrasında Milano Caddeleri İnsanlara Geri Veriliyor

Milano kenti, yayaları ve bisikletlileri, araçlara tercih eden “Açık Sokaklar” planını duyurdu. Korona virüsten kaynaklı sokağa çıkma yasağının ardından, Lombardy bölgesindeki yolların 35 km’lik kısmı araba kullanımını azaltmak amacıyla insan-dostu caddelere dönüştürülecek.

Sokakları hızlı mobiliteden, yavaş mobiliteye dönüştürmeyi planlayan proje, şehrin en önemli alışveriş noktalarından biri olan Corso Buenos Aires'te Mayıs başında başlayacak. 8 km’lik kısımda yeni bir bisiklet şeridi ve genişletilmiş kaldırımlar yer alacak. Bisiklet kullanımını ve yürümeyi öne çıkartmak isteyen Milano kenti böylece alternatif ulaşım biçimlerine geçmeyi amaçlıyor. Küçük bir şehir olduğu halde, nüfus yoğunluğu fazla olan Milano’da, ortalama gidiş geliş mesafeleri 4 km’nin altında ve bu aslında ortalama bir hızla 40 dakika gibi bir sürede kat edilebilecek bir mesafe  olduğu halde nüfusun yarısından fazlası işe gitmek için toplu ulaşımı kullanıyor.

Korona virüsten kaynaklı sokağa çıkma yasağı döneminde hem trafik yoğunluğu hem de kirlilik ciddi ölçekte azaldı. Caddeleri boş tutmayı ve trafik yoğunluğunun önüne geçmeyi hedefleyen proje, Avrupa’nın bu konuda en iddialı planlarından biri olabilir. Düşük maliyetli geçici bisiklet yolları, 30 m hız limiti, yayaya ve bisikletlilere öncelik veren caddeleriyle Milan ulaşım yenileme programı, dünyanın farklı yerlerindeki sokak transformasyon projelerini de takip ediyor.

New York sokak dönüşüm projesinin eski yöneticilerinden biri olan ve şu an Milano sokak dönüştürme planı üzerinde çalışan Janette Sadik-Khan konuyla ilgili şöyle diyor: “bu proje çok önemli çünkü şehirlerinizi nasıl sıfırlayabileceğinize dair iyi bir ölçüt. Bunu sokaklarınızı bir kez daha gözden geçirmek için kullanabileceğiniz bir fırsat olarak düşünün; hayatınız boyunca karşınıza bir kez çıkacak bir fırsat. Amacımız artık A noktasından B noktasına en çabuk nasıl gideriz diye düşünmek değil; amacımız, herkesin güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)