EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Şangay'ın en Sürdürülebilir Binası Zaha Hadid Mimarlık Tarafından Tasarlanacak

Zaha Hadid Mimarlık, Çin Enerji Muhafaza ve Çevre Koruma Grubu'nun (CECEP) Şangay’da açılacak yeni merkez ofisinin tasarımı ve inşası için açılan yarışmayı kazandı. 218.000 m2'lik proje, Çin'in titizlikle düzenlenmiş olan Üç Yıldızlı Yeşil Bina Derecelendirme sisteminden 90 üzeri not alan proje bu başarısını tasarım ve inşaatın her alanında uygulanacak sürdürülebilirlik özelliğine borçlu; bu şu ana kadar Şangay'daki binalar arasında alınmış en yüksek puan.

Huangpu Nehri üzerindeki Yangpu Köprüsü'nün yanında bulunan yeni merkezin tasarımı, Şangay'ın tarihine ve dinamizmine cevap veriyor. Üç adet ofis binası, alışveriş, yemek ve eğlence alanlarından oluşan kampüs, karma kullanımlı binayla şehir arasından tampon bölge görevi gören parkla bağlantılı.

Projenin çevreci yaklaşımı, güneş, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi üretimi gibi yenilenebilir enerji teknolojilerine odaklanan projeler başlatan ve finanse eden CECEP’in genel tutumunu yansıtıyor; şirket ayrıca su toplama, işleme ve geri dönüştürme gibi çevre koruma girişimleri uyguluyor ve inşaat endüstrisinde enerji tüketimini ve emisyonu azaltmak için yenilikler geliştiriyor.

Mümkün olduğunca sürdürülebilir olmaya çalışan proje, her binaya entegre edilen ve ısıtma ve soğutma tüketiminde azalma sağladığı gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden imal edildiği için projenin karbon salınımını da düşüren termal kütleden oluşuyor. Çatı seviyesine ve cephelere yerleştirilen fotovoltaikler, yerinde enerji üretimi sağlarken, soğutma için kullanılan termal buz depolama, soğutma yükünün en yüksek olduğu gündüz saatlerinde elektrik tüketimini önemli ölçüde azaltıyor. Akıllı bina yönetim sistemi sayesinde dahili bina koşullarının izlenip, enerji kullanımını tahmin edip, bu doğrultuda optimize etmek de mümkün.


Mimarlar: Zaha Hadid Architects (ZHA)
Tasarım:
Patrik Schumacher
ZHA Proje Tasarım: Maria Tsironi
ZHA Proje Ortağı: Yang Jingwen
ZHA Proje Mimarı:
Johannes Elias


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)