EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

eVolo Magazine 2020 Gökdelen Yarışmasının Kazananları Açıklandı

eVolo Magazine 2020 Gökdelen Yarışmasının kazananlarını açıkladı. 2006 yılından beri verilen ödül, tasarım ve teknolojinin sınırlarını zorlayan vizyoner dikey mimari fikirlerini değerlendiriyor. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 projenin başvurduğu yarışmayı, salgınları hafifletmek için hızlı devreye giren bir sağlık gökdelen konsepti olan Epidemic Babel'i tasarlayan Çinli takım kazandı.

D Lee, Gavin Shen, Weiyuan You ve Xinhao Yuan tarafından tasarlanan Epidemik Babel, Wuhan, Çin kaynaklı COVID-19'un hızlı yayılmasına yanıt olarak tasarlandı. Prefabrik mimari ile çelik çerçeveli olarak tasarlanan gökdelen çok çabuk inşa edilebilme özelliğine sahip. Bir şehrin sağlık altyapısını desteklemek amacıyla geçici hastane oluşturmak için 5 gün gibi bir sürenin yeterli olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca modüler tasarım, farklı ihtiyaçları karşılamak için de esneklik sağlıyor.Yarışmada ikinciliği kazanan proje; Yutian Tang ve Yuntao Xu'nun yüksek katlı bir kuleyi, dağ sırası olarak yeniden yorumladıkları bir gökdelen olan Egalitarian Nature oldu. Dikey yeşil bir alanın etrafında inşa edilen gökdelenin, insanların yürüyüşe çıkabileceği veya tırmanabileceği “şehrin merkezinde dikey bir dağ” görevi görmesi hedeflenmiş.

Üçüncülüğü kazanan proje iseTayvan merkezli Charles Tzu Wei Chiang ve Alejandro Moreno Guerrero tarafından tasarlanan Coast Breakwater. Yükselen deniz seviyelerine yanıt olarak oluşturulan gökdelen, Senegal Nehri'nin ağzına yakın olan Senegal'deki kuzeybatı St. Louis şehri için bir “dikey topluluk” görevi görmek üzere tasarlanmış. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)