EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mert Uslu Architecture’ün Lineer Konut Projesi

Yelki, Güzelbahçe’de 934 metrekarelik bir alanda inşa edilen mimari yapı kadim çam ve zeytin ağaçları tarafından çevrili. Lineer çizgilere sahip yapı batı-doğu aksı üzerinde zeminden 240 santim yüksek olacak biçimde inşa edilmesi sebebiyle iç mekâna farklı bir algı yaratıyor. Üç kat yüksekliğindeki galeri alanı gün içinde evde gerçekleşen hayatın akışını izlemeye olanak verirken transparan cam cephe iki kat boyunca yükseliyor.

Güney ve batı cephelerinde 4,5 metre boyunca yükselen konsollar gün ışığının dört mevsim boyunca mekâna farklı açılardan düşmesini sağlıyor; yazın güneşlenme imkânı yanı sıra gölge alanlar yaratılması açısından işlevsellik kazanan bu öğe kış aylarında gün ışığını mekânın içine dağıtıyor.

Yapının katları arasında dolaşım sağlayan merdiven ünitesinin yer aldığı üç kat yüksekliğindeki galeri alanı katlar arasında mekânsal ve görsel bütünlük sağlıyor. Giriş holünün arka kısmında misafir odası ve banyo yer alırken yapının sol kısmında mutfak ve yemek odası bulunuyor. Geniş cephe parçaları ve çıplak beton zeminler mekâna has bir kimlik yaratıp galeriyle birleşiyor. Sıkıştırılmış mantar bir zeminden aşağı indirilen metal şömine ise mekânı fiziksel açıdan ısıtmakla birlikte tasarım açısından bir referans noktası olarak işlev kazanıyor.

Batı cephesinde yer verilen havuz alanı dış mekâna yerleştirilen bir oturma bölgesine de ev sahipliği yapıyor. Bu bölümde kullanılan ve tik ağacından üretilen zemin malzemesi peyzajın yeşilinden havuzun maviliğine yaşanan geçişi yumuşatıyor.

Ana yatak odasıyla birlikte bağlantılı bir banyo ve kıyafet odasının yanı sıra iki çocuk odası ile birlikte ayrı bir banyonun yer aldığı üst kat, giriş katını zenginleştiren görsel bir öğe olma görevini de üstleniyor.

Giriş katında sauna, çalışma ve hobi odaları, teras alanının yanı sıra işlevsel ihtiyaçlara (çamaşır ya da ütü odası gibi) da yer veriliyor. Günlük yaşamın görevlerini biçimlendiren Koray Arslan projesinde günlük hayatın akışı tasarım objeleriyle bir araya gelirken doğal ortamında izleyici ile buluşan bir sergi ortamı da yaratılmış oluyor.

Mimar: Mert Uslu Architecture
Alan:
410 m²
Sene:
2019
Fotoğraflar:
Zm Yasa Architectural Photography


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)