EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kopenhag’ın Sürdürülebilir Ulaşım Altyapısı Genişliyor

Danimarkalı bir mimarlık firması olan Cobe’nin Arup ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği ulaşım merkezi projesi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Oirentkaj ve Nordhavn isimli iki metro istasyonu inşasını kapsayan proje sayesinde şehrin kuzeyinde yer alan iki rıhtım alanından Kopenhag’a raylı sistemde ulaşım yapılmasını mümkün kılacak. Mahale özgü ve yolcuyu ön plana alarak yapılan tasarımları ile sanayi sonrası (post-industrial) dönemde inşa edilmiş bölgelerin karakteristik özelliklerini yansıtan istasyonların 2025 itibariyle günlük olarak 9 bin yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.


Mart 2020’de hizmete alınan bu iki istasyon sayesinde Kopenhag Merkez İstasyonu ile Nordhavn arasındaki ulaşım 4 dakikaya inmiş durumda. Yer üstüne inşa edilen Orientkaj istasyonu bir yük konteynerinden alınan esinle inşa edilmiş. Tasarımında rıhtımlarda görmeye alışık olunan brütalist binaları anımsatan izler görmek mümkün. Kutu şeklinde biçimlendirilmesi ve inşasında cam, beton ve alüminyum gibi yalın malzemeler kullanılması bu algının tesis edilmesini sağlayan ana unsurlar. 

Tasarımsal özellikleri kaynaklı olacak biçimde bu istasyonun Nordhavn bölgesinde inşa edilecek başka yer üstü istasyonlarının bir prototipi olduğunu da not etmek gerekiyor. Cobe’nin tasarımına aday olduğu bu şehir bölge projesi tamamlandığında toplam 1,5 milyon metrekarelik sürdürülebilir ve karma kullanıma sahip bir imar alanına karşılık geliyor olacak.

Yerüstü istasyonuna hakim olan bold çizgilere karşın Nordhavn’ın yeraltı istasyonu Cityringen metro hattıyla bütünlüğü bozmamak için akla origamiyi getiren seramik paneller arasında yerleştirilen kırmızı tonlarında karolara yer verilmiş.

Yön bulma işaretlerinin konumlandırılması ve bol ışık kullanıp konfor ve güven ortamı yaratılan istasyonların tasarımsal yaklaşımının ana hedefi maksimum seviyede yolcu konforu sağlamak. İstasyonlara ulaşımın ister yürüyerek, ister bisiklet sürerek istenirse başka kamusal ulaşım araçlarıyla ulaşımı o kadar kolay ki, Cobe’nin kurucusu mimari Dan Stubbergaard insanların buraya gelmek için araçlarını kullanmayı tercih etmeyeceğine inanıyor. Nordhavn’ın hali hazırda sürdürülebilir ulaşım olduğunu unutmamakla birlikte bu iki istasyonun şehrin metro ağına farklı muhitleri bağlaması büyük önem taşıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)