EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dünyanın En Sürdürülebilir Mobilya Fabrikası Norveç’de Kurulacak

Bjarke Ingels Group, Norveçli mobilya üreticisi Vestre için inşa edilecek ve The Plus adını verdikleri mobilya fabrikası için hazırladığı tasarımın tanıtımını gerçekleştirdi. Dünyanın sürdürülebilir fabrikası olması beklenen proje, İskandinavya’da BREEAM Outstanding sertifikasına hak kazanmış ilk endüstriyel yapı olacak. 

6 bin 500 metrekarelik üretim tesisi çatısında yer alan bin 200 güneş paneli, ısı değiştiriciler, akıllı robotlar, otomatik kamyonlar ve kimi başka enerji tasarrufu sağlayan teknoloji ürünleri sayesinde aynı kapasitede hizmet veren bir tesisten yüzde 50 daha az karbondioksit üretilmesine sebep olacak. Ormanlık bir alanın içinde inşa edilen proje aynı zamanda hiking ve kamp alanı olarak da hizmet verecek.

Markanın Oslo’da bulunan merkez ofisi ve Torsby, İsveç’de bulunan çelik fabrikasının tam ortasına inşa edilecek olan the Plus, Magnor köyünün yakınında yükselecek. Dört kanatlı büyük bir artı şeklinde inşa edilecek projenin her bir kanadında fabrikanın bir bölümü (üretim kısmı, depo, boyama bölümü, ahşap ve birleştirme bölümü) bulunurken merkezde ise lojistik ofisi ve sergi alanı yer alacak. Aynı bölgede mevsimsel olarak kullanılacak bir dış mekan mobilyaları sergi alanı da bulunuyor.

BREEAM standartlarına ve Paris Anlaşması şartlarına uymak için mimarlar yerel ahşap çeşitleri, düşük karbon salınımlı beton ve geri dönüşüm sonucu elde edilmiş çelik gibi çevre dostu yapı malzemeleri kullanmayı tercih edecekler. 21 metre yüksekliğe sahip olacak iç mekanlar herhangi engel olmadan, geniş ve büyük alanlar temin ederken bu bölgeleri ısıtmak için ısı pompaları kullanılacak. Güneş panelleri aracılığıyla çalışacak olan soğuk su sistemi depo ünitelerinin ısınma ve soğutmasında kullanılırken projeye aynı zamanda enerji havuzları da dahil edilecek. Projeye eklenen enerji tasarrufu sağlayan faktörler sayesinde, the Plus’ın benzerlerinden yüzde 90 daha az enerji harcaması tasarlanıyor.

Tasarımcı firmanın “En temiz, en az karbon salınımı yapan kent ve sosyal mobilya üretimi yapılan bir köy olarak” tasarladıklarını söylediği the Plus, sürdürülebilir mimari için küresel bir durak olmayı hedefliyor. Yeşil çatı uygulaması ile görünüş olarak da etrafındaki doğaya uyum sağlayacak proje aracılığıyla bir mobilya fabrikası sırasıyla önce bir müzeye ardından da bir kampüse dönüşüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)