EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

ON-A, Kent Merkezlerini Doğaya Açmayı Öneriyor

ON-A, Barselona’da yer alan Camp Nou Stadyumunu doğayla tekrar bağlamayı hedefleyen bir tasarı hazırlamış durumda. Tasarıda yer alan 26 hektarlık bir şehir parkına ait planda stadyumun etrafını saran bölge Nou Park adlı bir projeye evriliyor. Tasarı ile esas amaçlanan şehirlerin tekrar doğa ile iç içe geçmesini konu alan bir tartışma başlatmak.

Mevcut yapıları değiştirmeden bir kent ormanı yaratmayı öngören tasarı, Dünya Sağlık Örgütü’nün şehirlerin kişi başı 9 metrekarelik yeşil alana sahip olması kararına uygun biçimde ele alınmış (Barselona’da şu an kişi başına düşen yeşil alan 6 metrekare).

ON-A’nın kurucu ortaklarından Jordi Fernandez “Şehirleri tekrar doğaya karıştırıp kent halkı için uygun bölgeler yaratmak artık yalnızca ilginç bir fikir değil, bir zorunluluk” diyor. Hazırladıkları tasarı Camp Nou Stadyumu ve etrafındaki yapıların yeşil bir park yetiştirmeye uygun yeni bir topografyanın altına alınmasını, stadyumun 99 bin koltuklu fonksiyonunu yer altında devam ettirmesini öngörüyor.

Hali hazırda şehrin geri kalanından çitle ayrılan bölgede çok az yeşil alan bulunuyor. Çoğu zaman kullanılmayan bu geniş alan, mimarlara göre, yalnızca yeşil bir bölge temin etmeye değil kentliler ve kent arasında yeni bir bağ kurmaya da yarayacak. Bunun yanı sıra 15 bin kilo oksijen üretip 25 bin kilo karbondioksit özümseyecek olması da cabası.

Su temini ve bakım gibi konuları başarıyla yönetebilmek için teknolojiden yardım alınacak projede ON-A’ye Verdtical isimli kent ekosistemleri, yeşil çatı uygulamaları ve dikey bahçeler konusunda uzmanlaşmış bir firma planlama sırasında destek vermiş durumda. Verdtical’ın hazırladığı yeşil alanlar yapay zeka ve sensörler yardımıyla bakım altında tutulacak. Bunun bir sebebi de bahsi geçen teknolojilerin su tüketimini azaltıp proaktif önlemler alınmasına olanak sağlaması.

Tasarıda aynı zamanda yağmur suyu toplayıp parkın sulanmasına katkı sağlayabilecek iki yapay göl de yer alıyor. “Şehirlerin tekrar doğaya karışmaları gerektiğinin farkındayız. Bitki örtüsü, sağlık üzerinde tartışmasız faydalara sahip fakat konu yalnızca yeşil alan yaratmak değil, aynı zamanda mavi alan da yaratmak” diyor Fernandez ve ekliyor “Su tüketimini kontrol etmeye yarayan teknolojiler gelişti ve bu bize kent mekanlarında yer alan yeşil alanları geliştirme ve değiştirme konusunda yeni olanaklar sunuyor.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)