EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

ABD’nin En Büyük Solar Enerji Projesi Hayata Geçmeye Hazır

Karbon bazlı yenilenmesi mümkün olmayan enerji sistemlerinden yeşil enerjiye doğru geçiş hız kazanıyor. Geçtiğimiz yıllarda küresel ölçekte yeşil enerji teknolojileri açısından yeni pratiklerin ortaya çıkışına şahit olduk. Bu pratiklerden bir yenisi Hazelwood Green, Pittsburgh’ta Mill 19 için inşa edilen solar düzenek. Scalo Solar Solutions tarafından gerçekleştirilen çalışma 4 bin 785 silikon panel ile ABD’de inşa edilen en büyük solar enerji projesi olma özelliği taşıyor.

Üretilen enerji ile Mill 19’un tüm ihtiyacını projenin inşası 5 milyon dolar tutacak. 123 bin metrekarelik bir alan üzerine yerleştirilecek olan paneller Spider WorkWeb adı verilen yeni bir teknoloji sayesinde birbirine bağlanıyor olacak. Mill 19’un hali hazırda mevcut bulunan çerçevesine etkilenecek olan paneller yerde birbirine bağlandıktan sonra uygun pozisyona taşınacak.

Kendisi de sürdürülebilir kalkınma açısından örnek gösterilen bir yapı olan Hazelwood Green, Mill 19 ile maksimum derecede termal verimliliğe ulaşacak. Projenin hedefleri arasında altın seviyesinde LEED sertifikası almak yer alıyor. Aynı zamanda fırtınalar tarafından oluşturulan atık suyun çekilmesi için de bir sisteme de sahip olacak proje, pek çok endüstride yüzde 100 yenilenebilir enerji verimliliği sağlamanın mümkün olduğunu kanıtlar niteliğe de sahip.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)