EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yapay Zeka Temelli Cephe Sistemi

Skidmore, Owings & Merrill ve Avustralya merkezli mimari firma Fender Katsalidis Architects tarafından, Central Place Sydney isimli, Sydney’nin ticari bölgesinde yükselecek önemli bir proje. Geliştirilen proje 2,5 milyar dolarlık ticari alana ait imar projesi olarak gerçekleştirilecek. 

Uluslararası bir yarışma sonucunda seçilen proje, bölgenin işlek bir ulaşım noktasını tekrar canlandıracak ve olan merkez istasyonun batı ucunda yer alacak. Teknoloji odaklı iki kulenin yer alacağı projede kulelerin cephesi tamamen yenilenebilir enerji tarafından çalıştırılan ilk yapay zeka temelli cephe sistemine sahip olacak.

Dexus ve Frasers Property Australia ile işbirliğinde geliştirilen projede biri 37 diğeri 39 katlı iki kule yer alacak. Bölgenin önde gelen teknoloji merkezi bölgesinin ana elemanı olarak planlanan bu karma kullanımlı kuleler, 150 bin metrekarelik ofis alanı ve ticari alandan meydana gelecek. Zemin katları erişime açık olan yapılarda kolay ve verimli yaya trafiğine uygun bir planlama izlenecek.

Mimarları projenin Avustralya’da geliştirilen ticari yapılar arasında sürdürülebilirlik değerlerine en derinden bağlı yapı olacağı iddasında. Proje bünyesinde yalnızca esnek çalışma alanlarını, kış bahçelerini ve terasları bir araya getirmekle kalmayacak, aynı zamanda iç mekânlar otomatik cephe sistemi sayesinde doğal aydınlatma ve havalandırma seçeneklerine de sahip olacak. Alana özel geliştirilen tasarımı sayesinde rüzgâr akımlarını kesmeyecek olan kulelerin doğal ışıktan da maksimum derecede faydalanması hedefleniyor. Bilgisayar kontrollü yenilenebilir enerji üreten cephe, iç mekânları istenmeyen solar kazanımlara karşı da koruyor olacak.

Fender Katsalidis Architects’in tasarım direktörü olan Mark Curzon, “Central Place Sydney’nin odak noktası aktif ticari yanları olan, iki kuleyle zenginleşmiş ikonik bir kentsel alan temin edecek” diyor ve ekliyor “Proje, Sydney kentinin üçüncü meydan vizyonunu gerçekleştirip bölgeyi tekrar şekillendirecek.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)