EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dünyanın En Büyük Pasif Konut Projesi Kansas City’de Açılıyor

Dünyanın en büyük pasif konut projesi Ekim ayında ilk sakinlerini karşılamaya hazırlanıyor. Kansas City, Missouri’de yer alan tarihi River Market bölgesinde yer alan lüks daire topluluğu yüzde 80 ila 90’a varan enerji tasarrufu oranlarına sahip enerji verimli yüksek kalite tesislere ev sahipliği yapacak. Arnold Development Group ve Yarco Development’ın ortak çalışması olan yapıda stüdyo, tek odalı, iki odalı seçeneklerinin karma biçimde bir arada bulunduğu 276 daire yer alacak.

River Market bölgesinde bir uçurumun kenarına inşa edilecek olan Second + Delaware, sürdürülebilir kent tasarımının öncü ismi haline gelmeyi hedefleyen bir proje. Geliştiriciler proje üzerinde çalışırken 100 yıllık bir bakış açısıyla işlerini ele alıp yapının merkezine geniş ve ferah bir avlu yerleştirmiş bulunuyor. Binaların çevresinde başka yeşil alanlara ulaşım sunulduğu gibi çatılarda da yeşil çatı uygulamalarına yer verilecek.

Bina sakinlerinin konforunu ve enerji verimliliğini göz önünde bulundurarak projede yer verilen üç camlı pencereler etkin biçimde yalıtım sağlamaları sebebiyle herhangi enerji kaybı olmadan doğal ışığın yapının içine ulaşmasına olanak sağlayacak. Her zaman çalışan bir havalandırma sistemi sayesinde sürekli temiz hava verilecek iç mekândaki hava kalitesi VRF ısı pompaları ve havalandırma sistemi ile güvence altına alınacak. Binalar aynı zamanda 16 inç kalınlığındaki duvarların üzerine uygulanan ve 10 inçlik beton yapılar arasına konacak 6 inçlik yalıtım katmanı ile yüksek bir yalıtım performansına sahip olacak.

Projenin üreticilerinden olan Jonathan Arnold “Bina geliştiricileri daha önce düşünmedikleri kadar büyük düşünmek zorunda; daha güvenli, sorumluluk sahibi ve aynı zamanda estetik çözümlerle dünyayı biçimlendirmek için ihtiyaç duyulan tüm teknolojiye sahibiz” diyor. Second + Delaware çalışmasının sektörün bu alanda ileri gitmesini sağlayacağına inanan Arnold, sakinlerin enerji tasarrufu sağlayan aparatların yanı sıra tuzlu su havuzuna, ortak kullanıma açık teras bahçesine, fitness ve yoga tesisine, bisiklet parkına ve ortak elektrikli araç kullanma merkezlerine de ev sahipliği yapacağını söylüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)