EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mimar ve Tasarımcılar Yapıların Covid-19'a Uygun Şartlara Gelmesi İçin Çalışacak

Mimar ve tasarımcılar sağlık odaklı çalışmalara geçilmesi konusunda uyarıyor

Küresel ölçekte herkesi tehdit eden Covid-19 salgını karşısında mimar ve tasarımcılar her tip yapının mevcut şartlara uygun hale gelmesini sağlayacak yeni çözümler üretme, eski inşa tekniklerini gözden geçirme sürecindeler. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlığımızı etkileyen faktörlerin yüzde 19’unun yapılarla ilintili olması tasarımcı ve mimarların kamu sağlığının korunması konusunda kilit bir görev üstlenmesine sebep olmuş durumda.

Virüsün hava yoluyla bulaştığının kesinleşmesinden bu yana iç mekân hava kalitesi birincil öncelik kazanmış durumda olsa da bu durum yapıların kamu sağlığı üzerindeki etkisinin örneklerinden yalnızca biri.

Aşağıda sizinle bu konuda yakın zamanda başlatılan üç girişimi paylaşıyor olacağız.

Yapı uzmanları DSÖ’yü Covid-19’u hesaba katarak genişletilmiş bir yapı kılavuzu hazırlamaya çağırıyor

Yakın zamanda gerçekleşen bir çalışma sonucunda 50 farklı ülkeden bir araya gelen 680 mimar, mühendis ve iç mimar DSÖ yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’nun açıklamasına destek olmakla birlikte örgütü Covid-19’un yayılımının önlenmesine yardımcı olacak bir iç mekân kılavuzu hazırlamaya çağırdı. İnşa profesyonelleri tarafından kaleme alınan açıklamada “DSÖ şayet henüz aşı ve tedavi temelli çözümler ortaya konmamışken havalandırma standartları konusunda bir kılavuz hazırlarsa kamunun zaman geçirdikleri mekânlar hakkındaki bilinci genişleyecektir” deniyor.

Şu ana dek ASHRAE (Amerikalı Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri), IWBI (WELL Uluslararası Bina Enstitüsü) ve Dünya Yeşil Bina Konseyi tarafından imzalanan bu açıklamaya ilişkin olarak IWBI Başkanı Rachel Gutter “Küresel olarak yapılan bu çağrının binalarımız, işletmelerimiz ve toplumlarımızın akıllıca konumlandırılırlarsa bu mücadelenin sınırında yer aldıklarını gözler önüne sereceğini umuyoruz” diyerek fikrini bildirdi.

USGBC salgına yönelik yeni LEED puan kriterleri belirliyor

Geçtiğimiz Haziran ayında USGBC salgın ve yapıların tekrar açılması konusunda stratejik önerilerde bulunulan bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda yer alan yeni puan kriterleri sürdürülebilir olmakla birlikte kamu sağlığını temizlik, tekrar ikamet, havalandırma ve kanalizasyon konularında alınabilecek önlemleri konu ediniyor. Bu kriterler aynı zamanda USGBC tarafından Mayıs ayında yayınlanan “Sağlıklı Mekânlarda İkamet Eden Sağlıklı İnsanlar Sağlıklı Ekonomiye Eştir” başlıklı stratejinin de bir parçasıydı.

“Bu yeni puan kriterleri yapı ve inşa sektörlerinin daha sağlıklı ve dayanıklı bir gelecek inşa etmek için uygulayacakları sürdürülebilir stratejilere gösterdikleri bağlığı göstermek için atılan ilk adım” diyerek yeni kriterleri açıklayan USGBC başkan ve CEO’su Mahesh Ramanujam yönetimindeki kurum geçtiğimiz hafta Sağlıklı Ekonomi Taahhütü başlıklı bir bildiri yayınladı. Bahsi geçen bildiri seçilmiş görevliler ve kamu sağlığı yetkililerini yeşil bina politikalarına birincil önem vermeye davet ediyor.

AIA 2020 Poliçe Platformu’nu tanıttı
Amerikalı Mimarlar Enstitüsü (AIA) bu ay başında kuruluşun ABD başkan adayları ve kongresi için sahip olduğu poliçe önceliklerine yönelik bildiri görevi üstlenen 2020 Poliçe Platformu’nu tanıttı. “Sağlıklı bir Amerika inşa etme” fikri çevresinde şekillenen platform ekonomi, iklim ve sağlıklı ve adil topluluklar başlıklı üç etmen üzerinde yoğunlaşıyor. Bildiride yer alan maddeler arasında sıfır karbon uygulamalara bağlılık, Paris Anlaşması’na tekrar dahil olma, ekonomik konutların sağlıklı hale getirilmesi ve su ve hava politikalarının güçlendirilmesi bulunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)