EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bir kent ormanı da Brisbane’de yükseliyor

Geçtiğimiz günlerde Koichi Takada Architects, South Brisbane, Avustralya’da yükselecek karma kullanımlı rezidans kulelerinin tanıtımını yaptı. Dünyanın en yeşil rezidans binası olmayı hedefleyen Urban Forest (Kent Ormanı) kat bahçelerinin yanı sıra pek çok sürdürülebilirlik stratejisine de ev sahipliği yapacak.

Aria Property Group için tasarlanan projede 30 katlı, 382 daireli bir kulenin inşası konu ediliyor. Zemin katında kamuya açık bir alan da bulunacak olan yapıda aynı zamanda bahçeli, dubleks çatı daireleri de yer alıyor. Yine zeminde yer alan ve doğal bir görüntüye sahip olan sütunlar bölgenin inşa tarihine göndermelerde bulunurken bu yeni mimari öğenin kamu ile kesintisiz bir bağa sahip olmasına da yardımcı oluyor.

Dikey bahçe trendine dahil olan projede kat bahçelerinin sadece göze hoş gelen bir unsurdan daha fazlasına karşılık gelmesi isteniyor. Binden fazla ağaç ve 20 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapacak olan Urban Forest, 259 yerel bitki türünün gelişimiyle yeşillenecek. Şehrin karbon ayak izinin düşmesine yardımcı olacak bu yapı aynı zamanda bio-çeşitliliğe de katkı sağlayacak.

Yapıda kendine yer bulan pasif tasarım prensibi doğal ışık ve havalandırma kullanımına büyük önem verilmesini sağlarken, kat bahçeleri rüzgâr, yağmur ve güneş etkilerine karşı doğal yalıtım elemanı olarak da işlev görecek. Projede yer verilecek olan güneş panelleri, yenilenebilir enerjiye bina kullanıcıları tarafından erişimi mümkün kılarken, Urban Forest aynı zamanda yağmur suyu hasadı da yapan bir bina olacak. Koichi Takada Architects’in platin seviye LEED sertifikasına denk gelen 6 Yeşil Yıldız almayı planladıkları projenin inşasında yer alacak ana inşa malzemeleri de yerel, sürdürülebilir ve düşük maliyetli ürünlerden seçilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)