EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İkonik Camii Görüntüsünden Uzak

Jakarta merkezli mimarlık firması RAD + ar (Research Artistic Design + architecture), Endonezya'nın başkentinin yaklaşık bir saat güneyinde bulunan Pamulang Biyoklimatik Camii'ni kısa bir süre önce tamamladı. Pasif güneş ilkelerini takip etmek için tasarlanan biyoklimatik bina, iç mekân konforunu optimize etmek, kendi kendine yeterlilik ve minimum bakım gerektirme gibi özellikleri ile geleneksel cami mimarisinden ayrılıyor. Mimarlar, cami projesinde doğal ışığı ve havalandırmayı en üst düzeye çıkarmanın yanı sıra, kentsel ısı adası etkisini azaltmak için ikonik İslami kubbe yerine çatıyı yeşil çatı olarak tasarlamışlardır.

Yaklaşık 1000 kişiyi ağırlayacak şekilde 1.200 metrekarelik bir alana yayılan Biyoklimatik Camii, bir ibadet yerinden daha fazlasını sunmaktadır. Pek çok cami gibi Pamulang binası da bir toplanma merkezi, buluşma alanı ve mahalle sakinleri için dinlenme alanı olarak işlev görür. RAD + ar'ın cami için yaptığı çarpıcı çağdaş tasarım, binanın çok işlevli hizmetlerini yansıtmaktadır.

Bölgenin aşırı sıcağına ve neme karşı düşük bakım gerektiren ve uygun maliyetli koruma önlemleri oluşturmak, tasarım kararlarını harekete geçiren yaklaşımlar olmuştur. Cephede kullanılan tuğlalar, ışığın ve havanın geçmesine izin verecek ve mahremiyet sağlayacak şekilde, yerel olarak üretilmiştir.  


Binanın tamamında doğal aydınlatma maksimize edilirken, stratejik olarak yerleştirilmiş açıklıklar çapraz havalandırmayı ve baca etkisini optimize etmektedir. Hem iç hem de dış mekânlar termal konfor sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kalabalık kitleleri barındıracak kadar geniş, gölgeli açık alanların projeye dahil edilmesi, COVID-19 salgını sırasında toplanmalar için özellikle yararlı olmuştur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)