EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Örnek Alınacak Yeşil Belediye Binası

Frederick Fisher ve Ortakları tarafından tasarlanan  Santa Monica Belediye Binası titiz ve kapsamlı şekilde uygulanan yeşil bina standartları ile kullandığından daha fazla enerji üreterek kendi kendine yeterlilik ve ekolojik dayanıklılık için bir model olacak.

2020 yılı içinde açılması planlanan Monica Belediye Binası, en yüksek LEED sertifikası hedeflerini aşacak şekilde tasarlanmıştır. Bina bu iddialı standartları karşılamak için pasif güneş enerjisi ilkelerini uygulamaktadır. Yapı boyunca yer alan fotovoltaik paneller, kompostlama tesisleri ve yağmur suyu geri dönüşüm sistemi gibi çok sayıda enerji tasarrufu ve üretim sistemi ile donatılmıştır. Bina, Kaliforniya'da yağmuru yerinde içme suyuna dönüştürme izni verilen ilk yapı olma özelliğini de taşıyor.

Binayı çevreleyen cam, doğal gün ışığının içeriye alınmasında yardımcı olurken aynı zamanda kamusal alanda şeffaflığa yönelik taahhüdü de sembolize ediyor. Sade ve doğrusal formu, yeni binaya bir avlu ile bağlanan tarihi Santa Monica Belediye Binası'nın orijinal Art Deco tasarımını da tamamlıyor.

Santa Monica Belediye Binası, çevresel sürdürülebilirlik için bir dönüm noktası olarak hizmet etmenin yanı sıra, finansal sürdürülebilirliği de desteklemektedir. 100 yıl ömrü olması planlanan bina, BuroHappold Engineering ve genel yüklenici Hathaway Dinwiddie Construction Company işbirliği ile yapılmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)