EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Atık Plastikten Uygun Fiyatlı Konut

JDS architects'in kurucusu Julien de Smedt, %100 geri dönüştürülmüş plastikten yapı elemanları üretmeyi mümkün kılan patentli bir teknoloji geliştiren Othalo şirketi ile güçlerini birleştirdi. 2020 dünya habitat günü ile aynı zamana denk gelen birliktelik, Birleşmiş Milletler'in insan yerleşimleri ve sürdürülebilir kentsel kalkınma programına dahil oldu.

Othalo, öncelikli amacının özellikle Sahra altı Afrika'da uygun fiyatlı konut inşa etmek olacağını belirtti. Şu anda yaklaşık bir milyar insanın gecekondu mahallelerinde yaşadığı ve sadece Sahra-altı Afrika'da acil olarak düşük maliyetli konut ihtiyacının 160 milyon birim olduğu bildiriliyor. Hızlı kentleşme sonucunda bu sayının 2050 yılında 360 milyona çıkması bekleniyor. Geleneksel inşaat yöntemleri verimli, ekonomik ve yeterince sürdürülebilir olmadığından, atıkların endüstriyel olarak yeniden dönüştürülmesini ve seri üretimi mümkün kılan bir teknoloji günümüzün acil ihtiyaçlarını karşılamak için gereklidir.

1950 yılından günümüze kadar küresel ölçekte yaklaşık 9 milyar ton plastik üretildi ve bunun sadece %9'u geri dönüştürüldü. 60 metrekarelik bir Oftalo Evi sekiz ton plastik atığı geri dönüştürüyor. Bu, günümüzün plastik atıklarıyla 1 milyardan fazla evin yapılabileceği anlamına geliyor. Önümüzdeki 18 ay içinde Othalo, düşük maliyetli evler için ilk bina elemanlarını ve tasarımı sergileyecek. Şirket, 2022'nin başlarında seri üretime geçmeyi planlıyor.

Julien de Smedt , "Yeni yaşam alanları tasarlarken, yerel topluluklar ve son kullanıcılarla doğrudan ortaklık içinde, yaşam koşullarının birlikte yaratılmasına odaklanacağız," diyor. "Şirket ve mimarlar olarak yaklaşımımızda özellikle bizi motive eden konu, üretim dünyasını yerel zanaat ve kültürlerle birleştirme arzusudur."

Afrika'da planlanan kalkınma projelerinin birçoğundan sorumlu olan Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı kentsel enerji birimi başkanı Vincent Kitio şunları söyledi: 'Othalo, Afrika'nın konut yetersizliği ve plastik atık konusunda gerçek bir şeyler yapabilecek.'

Othalo, ürün yelpazesini gıda ve ilaç için sıcaklık kontrollü mobil depolama birimlerine, mülteci barınaklarına ve okullar, hastaneler gibi daha büyük modüler binalara genişletmeyi düşünüyor. Tüm Oftalo sistemlerinin üretiminin yerel ham maddeler kullanılarak yerinde yapılması planlanıyor ve bu süreçte binlerce kişiye de iş imkânı yaratılması amaçlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)